Amazon a Apple zaplatí ve Španělsku miliardové pokuty. Jejich vzájemná dohoda prodražila Španělům iPhony

Španělský antimonopolní úřad v úterý vyměřil americkým společnostem Amazon a Apple pokuty v celkovém objemu 194,1 milionu eur (zhruba 4,6 miliardy korun), a to kvůli omezování hospodářské soutěže v internetovém prodeji zařízení Applu ve Španělsku. Informovala o tom agentura Reuters.
Firmy v roce 2018 podepsaly smlouvy, které Amazonu zaručují status autorizovaného prodejce přístrojů firmy Apple. Podle úřadu tyto smlouvy zahrnují ustanovení omezující hospodářskou soutěž, která mají ve Španělsku dopad na internetový trh s elektronikou.
„Tyto dvě firmy bezdůvodně omezily počet prodejců výrobků Applu na webu Amazonu ve Španělsku,“ uvedl úřad. V důsledku toho bylo podle úřadu zablokováno více než 90 procent maloobchodníků využívajících web Amazonu k prodeji zařízení Applu. Úřad zároveň dospěl k závěru, že Amazon omezil přístup maloobchodníků z ostatních členských zemí Evropské unie k zákazníkům ve Španělsku.
V důsledku dohody mezi Amazonem a Applem se podle úřadu zvýšily ceny zařízení Applu prodávaných přes internet ve Španělsku. Apple, který vyrábí například populární chytré telefony iPhone, dostal od úřadu pokutu 143,6 milionu eur. Amazonu, který je největším internetových obchodem na světě, úřad vyměřil pokutu 50,5 milionu eur.
Tescoma diktovala svým odběratelům minimální prodejní ceny. Zaplatí za to pokutou ve výši téměř 64 milionů korun, rozhodl antimonopolní úřad.
Tescoma diktovala ceny odběratelům. Musí zaplatit tučnou pokutu
Zprávy z firem
Mezi dvaceti nejinovativnějšími firmami světa je 15 ze Spojených států a jen dvě z Evropy. Na vzestupu jsou čínské společnosti.
Apple dominuje žebříčku inovací. Následuje Tesla a Amazon
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.