Amazon bude vyrábět diamanty. Umožní mu to revoluci v cloudu

Společnost Amazon bude společně s divizí podniku De Beers vyrábět průmyslové diamanty. Největší internetový prodejce světa, který se angažuje také v oblasti cloudových služeb, sází na to, že drahokamy vyrobené na míru by mohly přinést revoluci v počítačových sítích, píše agentura Bloomberg. Na projektu bude pracovat společnost Element Six, divize De Beers, a Centrum pro kvantové sítě (Center for Quantum Networking) firmy Amazon Web Services (AWS), tedy cloudové divize internetového prodejce.
Zatímco tradiční výpočetní technika se spoléhá na bity, tedy na jedničky a nuly, kvantová výpočetní technika používá kvantové bity (qubity), které mohou být jistou kombinací obou hodnot. Kvantové sítě využívají k přenosu dat subatomární hmotu způsobem, který přesahuje dnešní optické systémy. Diamanty by měly být součástí zařízení, které umožní přenášet data rychleji, a hlavně bezpečněji - systém kvantového přenosu by neměl být napadnutelný.
Tato zařízení by mohla zapojit do svých sítí společnost AWS, jejíž cloudové služby generují Amazonu nejvíce zisku. „Chceme tyto sítě vyrábět pro AWS,“ řekla Antia Lamasová-Linaresová, která vede Centrum pro kvantové sítě. Odhaduje, že technologie začne být využívána „spíše v řádu let než desetiletí“.
Motivací firmy Element Six je nalézt další využití pro průmyslové diamanty, ceněné pro jejich tvrdost a schopnost fungovat jako čočka. Jejich případné nasazení v oblasti kvantové výpočetní techniky, jež slibuje větší bezpečnost dat, by mohlo být velkou příležitostí, napsal Bloomberg.
Americký internetový obchod Amazon hodlá zrušit dalších 9000 pracovních míst. Šéf podniku Andy Jassy to uvedl ve sdělení zaměstnancům. Firma už začátkem ledna oznámila, že zruší zhruba 18 tisíc míst.
Po Metě oznámil druhé kolo propouštění také Amazon. O práci přijde dalších 9 tisíc lidí
Zprávy z firem
Široké využití kvantových sítí by vyžadovalo obrovské množství komponent, včetně specializovaných diamantů. Společnost Element Six nedávno otevřela v americkém státě Oregon továrnu, která je schopna vyrobit až dva miliony takových jednotek ročně pomocí techniky zvané chemické napařování.
Diamant je pevná forma uhlíku. Díky své krystalické struktuře je nejtvrdším a tepelně nejvodivějším materiálem, který se vyskytuje v přírodě. Diamanty také přirozeně zachycují omezený počet nečistot, jako jsou atomy dusíku, které jim dodávají barvu.
Tyto nečistoty mohou být u diamantů vyrobených člověkem výhodou. Průmyslové drahokamy s identickými příměsmi a tvarem mohou v kvantových sítích fungovat jako opakovače.
USA znovu obsadily první místo v závodě zemí v kategorii vývoje superpočítačů. Opulentní stroj Frontier z americké vládní Oak Ridge National Laboratory v Tennessee byl ohodnocen jako aktuálně nejvýkonnější na světě. Odborníci ale tvrdí, že v Číně jsou dva ještě rychlejší superpočítače, ale země se zřejmě ze strategických důvodů letošního žebříčku nezúčastnila, uvedl list The New York Times. Podívejte se ve videu, jak Frontier vypadá.
VIDEO: Američané mají nejvýkonnější superpočítač. Dost možná ale prvenství patří Číně
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.