Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Amazon končí v Číně se čtečkami Kindle i e-shopem

Amazon končí v Číně se čtečkami i e-shopem
Pixabay
Dušan Kütner
duk

Amazon od čtvrtka přestane dodávat maloobchodníkům v Číně své elektronické čtečky Kindle a příští rok tam uzavře své elektronické knihkupectví Kindle. Amazon rozhodnutí oznámil ve čtvrtek na svém oficiálním účtu WeChat s tím, že upravuje strategické zaměření svých operací a že jeho další obchodní linie v Číně budou pokračovat, uvedla agentura Reuters.

Elektronické knihkupectví Kindle China přestane prodávat e-knihy od 30. června příštího roku. Zákazníci pak budou moci pokračovat ve stahování zakoupených knih ještě další rok, uvedl Reuters. V roce 2024 pak také odstraní aplikaci Kindle z čínských obchodů s aplikacemi.

Společnost uvedla, že uzavření čínského podnikání společnosti Kindle nebylo způsobeno tlakem vlády nebo cenzurou, upozornil Reuters.

Jeff Bezos, zakladatel Amazonu

Peklo zamrzlo. Amazon se propadl do ztráty, Bezos chudne

Největší internetový obchod světa se propadl do ztráty poprvé od roku 2015. V reakci na zprávu se jeho akcie propadají o deset procent a táhnou s sebou dolů i hodnotu majetku Jeffa Bezose. Důvodem jsou pomalé nárůsty tržeb a velká investice do elektromobility.

Přečíst článek

„Zůstáváme oddáni našim zákazníkům v Číně. Jako globální společnost pravidelně vyhodnocujeme naše nabídky a provádíme úpravy, ať působíme kdekoli," uvedl mluvčí Amazonu v e-mailovém prohlášení. „S naším ostatním portfoliem podniků v Číně budeme pokračovat v inovacích a investování tam, kde můžeme našim zákazníkům poskytnout hodnotu," dodal.

Mezi zbývající podniky Amazonu v Číně patří přeshraniční e-commerce, reklama a cloudové služby. Již v roce 2019 ale uzavřel Amazon svůj čínský internetový obchod.

Jack Ma, zakladatel firmy Alibaba

Alibaba narazila v Číně na růstové limity. Prchá proto do Evropy

Čínská společnost Alibaba Group se chystá rozšířit svou divizi Lazada i do Evropy. Uvedla to agentura Reuters, která se odvolává na dva informované zdroje. Lazada se teď zaměřuje na e-commerce v jihovýchodní Asii. Chystaná expanze je součástí snahy čínské firmy o další růst v zahraničí.

Přečíst článek

Agentura Reuters v prosinci loňského roku informovala o hlubokém, desetiletí trvajícím úsilí Amazonu získat přízeň Pekingu, aby chránil a rozvíjel své podnikání v Číně. Obchod Kindle se snažil v Číně se rozšířit, a podle dřívějších zdrojů agentury se Čína měla do konce roku 2017 stát největším globálním trhem pro Kindle, „který tvoří více než 40 procent našeho světa. objem prodeje zařízení“.

Jiné západní internetové společnosti včetně Microsoftu, LinkedIn, Yahoo a Airbnb v posledních měsících přerušily služby v Číně, nebo se z Číny úplně stáhly, a to uprostřed vládní snahy zpřísnit kontrolu nad online obsahem a nových zákonů zaměřených na data, sdílení a soukromí zákazníků, upozornil Reuters.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Jeff Bezos, zakladatel internetového gigantu Amazon

Amazon snížil výhled na Vánoce, Bezosovi hrozí pátý největší propad majetku mezi miliardáři

Přečíst článek
Doporučujeme