Amazon míří do Evropy s balíkem peněz a hledá nové firmy v robotice a AI
Americká internetová společnost Amazon přichází do Evropy včetně Česka se startupovým fondem disponujícím jednou miliardou dolarů, asi 24 miliardami korun.
Společnost má v hledáčku začínající firmy věnující se robotice, umělé inteligenci, logistice, automatizaci a dalším oborům, které mají průsečík s podnikáním Amazonu. Píše o tom deník e15. Amazon Industrial Innovation Fund byl podle něj spuštěn v polovině roku 2022 a doposud investoval do 12 startupů zejména ve Spojených státech.
„Letos je pro náš klíčové rozšířit aktivity do Evropy včetně České republiky,“ řekla deníku ředitelka fondu Franziska Bossart. Podle ní fond už jedná s několika evropskými firmami, naznačila, že zejména v Polsku se „toho děje hodně“. Konkrétní aktivity v Česku nekomentovala.
Veřejné výdaje na podporu elektromobility bývají často cílem až zbytečně hysterické kritiky. Ale někdy si kritiku zaslouží naopak pořádnou. Třeba aktuální záměr hlavního města Prahy nakoupit 1500 dobíjecích stanic pro elektromobily, který svou cenou eufemisticky řečeno šokuje.Praha chce koupit veřejné elektronabíječky. Vyjdou na rovný bambilion
Názory
Americký Amazon je největším internetovým obchodem na světě. Startupový fond Amazonu navazuje na aktivity společnosti spojené s provozem robotizovaných distribučních center a celosvětové logistické sítě. Amazon dlouhodobě vyvíjí vlastní roboty schopné například odbavovat balíky. Každý den má podle e15 v provozu kolem 750 tisíc různých robotů ve spojení s AI a dalšími systémy. Automatizované centrum je od loňského června v chodu také v Kojetíně na Olomoucku.
Firma od startupů očekává podobné zaměření. „Hledáme, co nám zapadá do našich činností nebo kde máme technologické nedostatky, které startupy mohou vyřešit,“ uvedla Bossart.
Zlatá horečka je zpět. Zlato letos zdražilo o 17 procent. "Pomáhá" tomu politický i ekonomický neklid ve světě. Jenže, není všechno zlato, co se třpytí: třeba během inflace zlato nikoho neochránilo. Bohatí lidé kupují zlato, bojí se budoucnosti. Nebo?
Trhy
S českým akademickým a startupovým sektorem si Amazon už v minulosti spolupráci vyzkoušel, připomíná server e15. Tým Alquist vedený Janem Šedivým z ČVUT několikrát uspěl v globální soutěži Alexa Prize zabývající se nejlepším nasazením umělé inteligence pro konverzaci s člověkem. Amazon také v Praze provozuje korporátní centrum s 1200 zaměstnanci, kde mimo jiné zaměstnává odborníky na IT.
Amazon v Česku podle svých údajů od roku 2013 investoval 26 miliard korun. Kromě centra v Kojetíně a centrály v Praze provozuje distribuční centrum v Dobrovízi.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.