Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Amazon představil svého chatbota. Pojmenoval ho Q

Amazon Web Services
Profimedia
 ČTK

Americký internetový prodejce Amazon nabídl chatbota pro firmy. Jeho cloudová divize AWS v úterý představila program s názvem Amazon Q, který umí mimo jiné shrnovat dokumenty a navrhovat texty. Firma tak chce konkurovat podobným službám, které nabízí konkurenční společnosti Microsoft a Google.

Program potřebuje pro svou práci přístup k podnikovým informacím, má to mimo jiné zabránit tzv. halucinacím, kdy si software s umělou inteligencí věci libovolně vymýšlí. Firma ujišťuje, že údaje zákazníků program nikdy nepoužije ke svému dalšímu učení. Amazon Q místo toho dostal k dispozici 17 let záznamů samotné AWS, vysvětlil podle německé agentury DPA šéf divize Adam Selipsky.

Cena nástroje bude začínat na 20 dolarech (441 korun) za osobu a měsíc. Mnohé jeho funkce jsou ale k dispozici už teď ve zkušební verzi. Verze s dalšími funkcemi pro vývojáře a pracovníky IT bude stát 25 dolarů na osobu a měsíc.

Podle CNBC dostal program název podle stejnojmenné postavy z filmů o Jamesi Bondovi nebo podle postavy Q ze seriálu Star Trek, záleží prý na tom, kterého manažera AWS se zeptáte.

Chatboti vybavení umělou inteligencí (AI), jako je ChatGPT společnosti OpenAI, dokážou formulovat texty na jazykové úrovni člověka. Princip spočívá v tom, že odhadují slovo od slova, jak by měla věta pokračovat. Modely se trénují na základě obrovského množství informací. Spuštění ChatGPT na konci loňského roku vyvolalo kolem AI celosvětové pozdvižení. Microsoft používá technologii stojící za ChatGPT ve svých podnikových aplikacích, zatímco Amazon nedávno získal podíl v konkurenční společnosti Anthropic.

Sam Altman

Altmanův ChatGPT je jen vrcholek ledovce. Na pozadí běží revoluce superinteligence

Nová všeobecná umělá inteligence, neboli superinteligence, má být něco, co svět neviděl. Přichází ale do pořádného chaosu. OpenAI není sama, kdo běží závod o AI. Dá se na tom vydělat?

Přečíst článek

Po nedávném chaosu ve společnosti OpenAI, jejíž spoluzakladatel Sam Altman byl nejprve nucen odejít, aby se po několika dnech vrátil, zaznamenává Selipsky velký zájem investorů o alternativy. „Všichni zákazníci, se kterými mluvíme, říkají: potřebujeme větší výběr,“ řekl CNBC. Chtějí podle něj nejen technologické alternativy, ale také „spolehlivé obchodní partnery“.

Sam Altman se vrací do čela OpenAI, obmění se správní rada, která hlasovala za jeho odvolání

Altman se vrací do čela OpenAI. Obmění se správní rada

Sam Altman se vrátí na pozici šéfa společnosti OpenAI, z níž byl minulý pátek na popud správní rady odvolán. Osazenstvo správní rady se promění, oznámila firma.

Přečíst článek

Sam Altman

Všichni jsou nahraditelní, až na vývojáře z OpenAI. Kolik berou?

Vývojáři umělé inteligence ze společnosti OpenAI jsou těžké váhy. Sílu svého hlasu si ověřili v kauze odvolání a znovujmenování šéfa této technologické společnosti Sama Altmana. Inženýrům, kteří měsíčně v přepočtu na koruny inkasují milion a půl, stačilo pohrozit výpovědí, aby tvůrce aplikace ChatGPT vrátili zpět do čela firmy. Ukazuje se, že tito mágové přes algoritmy jsou jednoduše nenahraditelní, píše Bloomberg.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme