Amazon proti vůli vedení čeká historická chvíle. Vznik odborů je na spadnutí

Loni to nevyšlo, letos to ale pro zaměstnance Amazonu miliardáře Jeffa Bezose vypadá velmi nadějně. Pracovníci pobočky na Staten Islandu v New Yorku dokázali sebrat dostatek podpisů mezi kolegy, aby mohli uspořádat volby, zda odborovou organizaci – první v Amazonu v USA – chtějí, či ne. Dřívější podobné pokusy neslo vedení Amazonu velmi nelibě a případné volby tak znamenají eskalaci napětí mezi vedením firmy a zaměstnanci, uvedla agentura Bloomberg.
„Myslím, že tohle bude určitě to, co nás dostane přes celý ten humbuk a staneme se první odborovou organizací pro Amazon," citoval Bloomberg Chrise Smallse, který kvůli tomu založil Amazon Labor Union (ALU), do níž by se měli zájemci hlásit.
Sám Smalls má dost neblahou zkušenost s Amazonem, který je v USA druhým největším zaměstnavatelem. Pracoval ve firmě více než čtyři roky, než byl v roce 2020 propuštěn za porušení bezpečnostních pokynů týkajících se zpřísnění pravidel v době covidu.
V boji o diváka značně přituhuje. Jednotlivé streamingové platformy letos utratí na původní obsah 140 miliard dolarů, uvádí odhady amerických investičních bank. Nárůst počtu předplatitelů tomu přitom vůbec nemusí odpovídat.
Netflix, Disney a další služby utratí stamiliardy dolarů za filmy a seriály. Vydělávají na tom i Češi
Enjoy
Dostatečný počet podpisů potvrdila i federální agentura National Labour Relations Board, která ve Spojených státech dohlíží na prosazování pracovního práva. „Dostali jsme dostatečnou ukázku podpisů, aby bylo možné pokračovat s peticí od začínajícího odborového svazu Amazonu,“ uvedla agentura v e-mailu.
Volby, pokud budou schváleny, by znamenaly novou eskalaci v bitvě mezi Amazonem a organizovaným dělnictvem, míní Bloomberg. Loni společnost obratně zvrátila snahu o založení odborové organizace v distribučním závodě v Bessemeru v Alabamě.
Index Nasdaq 100, v němž jsou akcie nejznámějších technologických společností, každý den ztrácel 1 procento hodnoty, uvedla agentura Bloomberg. Tak špatný týden populární sektor nezažil dvacet let. Tehdy přitom splaskla takzvaná dotkom bublina.
Technologické akcie zažily nejhorší týden za dvacet let. Hrozí prasknutí bubliny?
Money
„Jsme skeptičtí, že existuje dostatečný počet legitimních podpisů, a snažíme se zjistit, jak byly ověřeny," uvedla mluvčí Amazonu Kelly Nantelová. „Naši zaměstnanci měli vždy na výběr, zda vstoupí do odborů, nebo ne, a jak jsme viděli jen před několika měsíci, drtivá většina našeho týmu na Staten Island ALU to nepodpořila,“ dodala.
Loni na jaře při hlasování v Alabamě se proti vstupu vyjádřilo 1798 zaměstnanců, pro se jich vyslovilo 738. Na průběh dohlížela celostátní odborová organizace zaměstnanců maloobchodu, velkoobchodu a obchodních domů (RWDSU). K vítězství byla třeba prostá většina. Každopádně i šéf a zakladatel firmy Jeff Bezos jen pár dní po hlasování v dopise akcionářům uvedl, že „Amazon by se měl o své zaměstnance lépe starat“.
Americký internetový prodejce Amazon letos otevře svůj první kamenný obchod s oblečením, který bude využívat moderní technologie. Mimo jiné zákazníkům za pomoci algoritmu nabídne, co by si měli vyzkoušet, píší světové agentury.
Amazon obrací svůj byznys. Otevře kamenný obchod s módou nacpaný chytrými technologiemi
Zprávy z firem
Hlasování v Alabamě přilákalo pozornost celostátních i zahraničních médií. Zaměstnance tehdy podpořila i řada celebrit – profesionálních sportovců, hollywoodských hvězd a dokonce i tehdy nově zvolený demokratický prezident Joe Biden. Loňský pokus o založení odborů byl přitom teprve druhým za 26 let existence Amazonu. V roce 2014 se proti podobnému návrhu vyslovili zaměstnanci skladu ve státě Delaware.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.