Američané budou opět těžit ropu ve Venezuele

Těžařský Chevron se na základě nové licence vrací na svá ropná pole ve Venezuele. Zatím na šest měsíců a možná i méně, pokud zkrachují jednání venezuelské vlády a opozice o pořádání svobodných voleb.
Spojené státy umožní kalifornské společnosti Chevron obnovit těžbu ropy na jejích venezuelských polí poté, co se vláda prezidenta Nicoláse Madura a opoziční koalice dohodly na realizaci balíčku humanitární pomoci za tři miliardy dolarů (70 miliard korun), píše deník Wall Street Journal. Jednání v Mexico City o uspořádání svobodných a spravedlivých voleb stále pokračují.
Po dohodě, kterou zprostředkovalo Norsko, podepsané v mexické metropoli udělila Bidenova administrativa společnosti Chevron licenci, která jí umožňuje vrátit se ke spolupráci s venezuelskou národní ropnou společností Petróleos de Venezuela. Nová licence udělená ministerstvem financí dovoluje Chevronu poprvé po letech čerpat venezuelskou ropu.
Sledujeme jednání
Představitelé Bidenovy administrativy uvedli, že licence zakazuje Petróleos de Venezuela přijímat zisky z prodeje chevronské ropy. Zároveň uvedli, že Spojené státy jsou připraveny licenci, která má platit šest měsíců, kdykoli zrušit nebo upravit, pokud Venezuela nebude jednat v dobré víře.
„Pokud se Maduro znovu pokusí využít tato jednání k získání času a další konsolidaci své zločinecké diktatury, Spojené státy a naši mezinárodní partneři musí vrátit plnou sílu našich sankcí,“ řekl senátor Robert Menendez, předseda zahraničního výboru Senátu.
Změna politiky americké vlády by mohla signalizovat umožnění i dalším ropným společnostem, aby obnovily své podnikání ve Venezuele, a to dva roky poté, co Trumpova administrativa tuto veškerou aktivitu zatrhla.
V zoufalém stavu
Venezuela těží asi 700 tisíc barelů ropy denně, ve srovnání s více než třemi miliony barelů denně v 90. letech. Někteří analytici uvedli, že Venezuela by mohla ve střednědobém horizontu dosáhnout milionu barelů denně. Podle údajů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) má Venezuela téměř pětinu veškerých doložených ropných zásob na světě. Tamní státem ovládaný naftařský průmysl je ale v zoufalém stavu. Bez západní technologií a investic se jeho kapicity neustále zmenšují.
Licence zakazuje Chevronu platit daně a licenční poplatky venezuelské vládě, což některé odborníky překvapilo. Očekávali, že tyto příjmy povzbudí Venezuelu k přesměrování ropy z obskurních exportních kanálů. Těmi je myšlen prodej většinou čínským kupcům s výraznou slevou. Venezuela na tyto pofidérní překupníky léta spoléhá, aby se vyhnula sankcím.
„Pokud je tomu tak, Maduro nemá významné pobídky, aby umožnil vyjetí tolika nákladu Chevronu,“ řekl pro Wall Stret Journal Francisco Monaldi, ředitel Latinskoamerického energetického programu na Rice University. Posílat ropu do Číny, byť s výraznou slevou, by bylo pro Caracas lepší než jen splácet dluh Chevronu, řekl.
Washington podle zdrojů agentury Reuters povolil obnovit dodávky venezuelské ropy do Evropy.
Ropná nouze. Do Evropy už míří ropa i z Venezuely
Money
Vrchní soud v Londýně zamítl poslední snahu prezidenta Venezuely Nicoláse Madura získat kontrolu nad venezuelským zlatem v hodnotě jedné miliardy dolarů (více než 24 miliard korun), které má v úschově britská centrální banka. Uvedla rto agentura Reuters, která rozsudek označila za vítězství venezuelského opozičního vůdce Juana Guaidóa.
Britové střeží venezuelské zlato za miliardy. Madurovi cihly nevydají
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.