Američané postaví v Německu továrnu na čipy do elektromobilů

Americký výrobce čipů Wolfspeed postaví v Německu továrnu na výrobu čipů do elektromobilů za tři miliardy dolarů (65,4 miliardy korun). Německý výrobce automobilových komponentů ZF si v ní zajistí podíl investicí 185 milionů dolarů (přes čtyři miliardy korun), informovala agentura Reuters.
ZF bude mít menšinový podíl
Továrna bude stát na místě vyřazené uhelné elektrárny v Sársku. Měla by se stát největším závodem na výrobu čipů z karbidu křemíku na světě. Zahájení výroby se očekává v roce 2027.
Společnost ZF bude mít menšinový podíl v továrně a většinový podíl v přidruženém centru pro výzkum a vývoj. Podíl ZF v závodě bude podle firem podléhat samostatné smlouvě.
Oznámení přichází v době, kdy se vlády v Evropě přetahují o nové průmyslové projekty v obavách, že subvence nabízené ve Spojených státech prostřednictvím zákona o snižování inflace (IRA) odlákají plánované investice v Evropě za Atlantik, připomíná agentura Reuters.
Kvůli chybějícím čipům a navazujícím součástkám automobilky v únoru vyrobí o 20 tisíc až 25 tisíc aut méně. Odvětví tak bude mít výpadek tržeb nejméně deset miliard korun, z toho osm až devět miliard připadá na finální výrobce a zbytek na dodavatele, řekl výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.
Suchý únor pro autoprůmysl. Chybějící čipy ho na tržbách připraví o 10 miliard
Money
Urchylení přístupu k zelené ekonomice
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že komise chce firmám, které tvoří takzvanou zelenou ekonomiku, zjednodušit administrativu a urychlit přístup k financování projektů. Brusel chce podle ní podpořit evropskou ekonomiku v reakci na masivní státní subvence, které svým firmám nabízejí hlavně Spojené státy a Čína. Komise do jara navrhne nové normy, které podpoří produkci ekologických technologií a omezí závislost na dovozu surovin z Číny, dodala von der Leyenová.
Unijní exekutiva chce také uvolnit pravidla pro státní podporu a vytvořit zvláštní Evropský fond suverenity. To ale až po debatě s členskými státy, které nejsou v podpoře těchto plánů jednotné. Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že plány EK, jak reagovat na americký zákon o snižování inflace, se ubírají správným směrem.
Čipy z karbidu křemík, na které se Wolfspeed specializuje, získávají oblibu u výrobců elektromobilů, protože zvládají vysoké napětí a jsou energeticky účinnější. Společnost v září oznámila, že v roce 2030 by měla být dokončena nová továrna ve Spojených státech.
Indie od dubna zvýší cla na dovážená auta a motocykly, opatření se týká rovněž elektromobilů. Dovozní clo stoupne i v případě aut, která se v zemi kompletují. Změna by se tak mohla týkat i automobilky Škoda Auto, která má v Indii dva závody, informovala agentura Reuters.
Indie chce vyšší cla na auta. Možná tím zasáhne i Škodovku
Money
Akcie společnosti Wolfspeed si na burze ve Frankfurtu nad Mohanem kolem připisovaly kolem 8,3 procenta.
Pořizujete si nové vozidlo nebo tomu stávajícímu bude končit pojištění? Přemýšlíte, zda prodloužit stávající smlouvu, nebo si sjednat novou? Poradíme vám, jak vybrat to nejlepší a nejvýhodnější povinné ručení.
Vybíráme povinné ručení
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.