Američané postaví v Německu továrnu na čipy do elektromobilů
Americký výrobce čipů Wolfspeed postaví v Německu továrnu na výrobu čipů do elektromobilů za tři miliardy dolarů (65,4 miliardy korun). Německý výrobce automobilových komponentů ZF si v ní zajistí podíl investicí 185 milionů dolarů (přes čtyři miliardy korun), informovala agentura Reuters.
ZF bude mít menšinový podíl
Továrna bude stát na místě vyřazené uhelné elektrárny v Sársku. Měla by se stát největším závodem na výrobu čipů z karbidu křemíku na světě. Zahájení výroby se očekává v roce 2027.
Společnost ZF bude mít menšinový podíl v továrně a většinový podíl v přidruženém centru pro výzkum a vývoj. Podíl ZF v závodě bude podle firem podléhat samostatné smlouvě.
Oznámení přichází v době, kdy se vlády v Evropě přetahují o nové průmyslové projekty v obavách, že subvence nabízené ve Spojených státech prostřednictvím zákona o snižování inflace (IRA) odlákají plánované investice v Evropě za Atlantik, připomíná agentura Reuters.
Kvůli chybějícím čipům a navazujícím součástkám automobilky v únoru vyrobí o 20 tisíc až 25 tisíc aut méně. Odvětví tak bude mít výpadek tržeb nejméně deset miliard korun, z toho osm až devět miliard připadá na finální výrobce a zbytek na dodavatele, řekl výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.Suchý únor pro autoprůmysl. Chybějící čipy ho na tržbách připraví o 10 miliard
Money
Urchylení přístupu k zelené ekonomice
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová oznámila, že komise chce firmám, které tvoří takzvanou zelenou ekonomiku, zjednodušit administrativu a urychlit přístup k financování projektů. Brusel chce podle ní podpořit evropskou ekonomiku v reakci na masivní státní subvence, které svým firmám nabízejí hlavně Spojené státy a Čína. Komise do jara navrhne nové normy, které podpoří produkci ekologických technologií a omezí závislost na dovozu surovin z Číny, dodala von der Leyenová.
Unijní exekutiva chce také uvolnit pravidla pro státní podporu a vytvořit zvláštní Evropský fond suverenity. To ale až po debatě s členskými státy, které nejsou v podpoře těchto plánů jednotné. Německý kancléř Olaf Scholz uvedl, že plány EK, jak reagovat na americký zákon o snižování inflace, se ubírají správným směrem.
Čipy z karbidu křemík, na které se Wolfspeed specializuje, získávají oblibu u výrobců elektromobilů, protože zvládají vysoké napětí a jsou energeticky účinnější. Společnost v září oznámila, že v roce 2030 by měla být dokončena nová továrna ve Spojených státech.
Indie od dubna zvýší cla na dovážená auta a motocykly, opatření se týká rovněž elektromobilů. Dovozní clo stoupne i v případě aut, která se v zemi kompletují. Změna by se tak mohla týkat i automobilky Škoda Auto, která má v Indii dva závody, informovala agentura Reuters.Indie chce vyšší cla na auta. Možná tím zasáhne i Škodovku
Money
Akcie společnosti Wolfspeed si na burze ve Frankfurtu nad Mohanem kolem připisovaly kolem 8,3 procenta.
Pořizujete si nové vozidlo nebo tomu stávajícímu bude končit pojištění? Přemýšlíte, zda prodloužit stávající smlouvu, nebo si sjednat novou? Poradíme vám, jak vybrat to nejlepší a nejvýhodnější povinné ručení.Vybíráme povinné ručení
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.