Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

GlobalFoundries dá miliardy do čipů. Navzdory výzvě Bidena se zaměří na Asii

Americký výrobce čipů GlobalFoundries investuje v následujících dvou letech do rozšíření výrobní kapacity šest miliard dolarů (129 miliard Kč).
GlobalFoundries
 ČTK

Americký výrobce čipů GlobalFoundries investuje v následujících dvou letech do rozšíření výrobní kapacity šest miliard dolarů (129 miliard korun). Čtyři miliardy dolarů půjdou na rozvoj závodu v Singapuru, po jedné miliardě na rozšíření továren v Drážďanech a ve Spojených státech, kde má firma tři závody.

Podnik se o expanzi v Asii rozhodl navzdory nabádání administrativy amerického prezident Joea Bidena, který si přeje s ohledem na globální nedostatek čipů výrobu amerických firem z odvětví soustředit ve Spojených státech. Společnost GlobalFoundries v USA sídlí, ale vlastní ji investiční společnost Mubadala ze Spojených arabských emirátů.

Zmíněná investice rozšiřuje dříve oznámený plán vynaložit jen letos na rozšíření kapacity 1,4 miliardy dolarů. Závod v Singapuru přispívá k tržbám společnosti asi třetinou.

Bratislavský závod koncernu Volkswagen

Chybí čipy. Automobilky na Slovensku opět omezují výrobu

Globální nedostatek čipů opět, letos už poněkolikáté, omezil výrobu aut ve slovenských továrnách automobilek Volkswagen a Stellantis. Uvedli to mluvčí obou závodů. Podobné problémy zaznamenaly také jiné automobilové koncerny.

Přečíst článek

Nedostatek čipů, který začal na konci prosince, byl částečně způsoben tím, že výrobci automobilů během pandemie špatně odhadli poptávku. Zhoršil se tím, že výrobci elektroniky zadávali více objednávek čipů, protože práce z domova podpořila prudký nárůst prodeje počítačů a dalších zařízení.

Velcí výrobci čipů varovali, že nedostatek přetrvá do dalšího roku. Americká společnost Intel v březnu oznámila plán, že na rozšíření své kapacity na výrobu pokročilých čipů vynaloží 20 miliard dolarů. Tchajwanský výrobce TSMC v dubnu uvedl, že v příštích třech letech investuje do rozšíření výroby 100 miliard tchajwanských dolarů (76,7 miliardy korun).

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Brusel posvětil plán americké firmy GlobalFoundries a nizozemské společnosti STMicroelectronics na stavbu další továrny na polovodiče v EU za téměř dvě stě miliard

Brusel posvětil stavbu další továrny na polovodiče v EU za téměř dvě stě miliard

Přečíst článek
Doporučujeme