Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

GlobalFoundries dá miliardy do čipů. Navzdory výzvě Bidena se zaměří na Asii

Americký výrobce čipů GlobalFoundries investuje v následujících dvou letech do rozšíření výrobní kapacity šest miliard dolarů (129 miliard Kč).
GlobalFoundries
 ČTK

Americký výrobce čipů GlobalFoundries investuje v následujících dvou letech do rozšíření výrobní kapacity šest miliard dolarů (129 miliard korun). Čtyři miliardy dolarů půjdou na rozvoj závodu v Singapuru, po jedné miliardě na rozšíření továren v Drážďanech a ve Spojených státech, kde má firma tři závody.

Reklama

Podnik se o expanzi v Asii rozhodl navzdory nabádání administrativy amerického prezident Joea Bidena, který si přeje s ohledem na globální nedostatek čipů výrobu amerických firem z odvětví soustředit ve Spojených státech. Společnost GlobalFoundries v USA sídlí, ale vlastní ji investiční společnost Mubadala ze Spojených arabských emirátů.

Zmíněná investice rozšiřuje dříve oznámený plán vynaložit jen letos na rozšíření kapacity 1,4 miliardy dolarů. Závod v Singapuru přispívá k tržbám společnosti asi třetinou.

Bratislavský závod koncernu Volkswagen

Chybí čipy. Automobilky na Slovensku opět omezují výrobu

Globální nedostatek čipů opět, letos už poněkolikáté, omezil výrobu aut ve slovenských továrnách automobilek Volkswagen a Stellantis. Uvedli to mluvčí obou závodů. Podobné problémy zaznamenaly také jiné automobilové koncerny.

Přečíst článek

Nedostatek čipů, který začal na konci prosince, byl částečně způsoben tím, že výrobci automobilů během pandemie špatně odhadli poptávku. Zhoršil se tím, že výrobci elektroniky zadávali více objednávek čipů, protože práce z domova podpořila prudký nárůst prodeje počítačů a dalších zařízení.

Reklama

Velcí výrobci čipů varovali, že nedostatek přetrvá do dalšího roku. Americká společnost Intel v březnu oznámila plán, že na rozšíření své kapacity na výrobu pokročilých čipů vynaloží 20 miliard dolarů. Tchajwanský výrobce TSMC v dubnu uvedl, že v příštích třech letech investuje do rozšíření výroby 100 miliard tchajwanských dolarů (76,7 miliardy korun).

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Brusel posvětil plán americké firmy GlobalFoundries a nizozemské společnosti STMicroelectronics na stavbu další továrny na polovodiče v EU za téměř dvě stě miliard

Brusel posvětil stavbu další továrny na polovodiče v EU za téměř dvě stě miliard

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme