Americké podniky kvůli nedostatku lidí častěji využívají roboty. Produktivita ale nestoupá

Poptávka severoamerických podniků po průmyslových robotech se ve druhém čtvrtletí vyšplhala na nové rekordní maximum. Firmy tak reagují na nedostatek pracovních sil v továrnách a skladech.
Podle údajů svazu pro rozvoj automatizace A3 si severoamerické podniky ve čtvrtletí objednaly rekordních 12 305 robotů. To představuje meziroční nárůst o 25 procent, napsala agentura Reuters.
„Podniky potřebují dostat produkty na trh. Takže potřebují automatizaci,“ poznamenal prezident A3 Jeff Burnstein.
Japonská elektrotechnická společnost Panasonic jedná o výstavbě další továrny na výrobu baterií pro elektromobily ve Spojených státech, investovat hodlá kolem čtyř miliard dolarů (98,5 miliardy korun). S odvoláním na informované zdroje to napsal ekonomický list The Wall Street Journal. Firma podle deníku zvažuje, že nový závod bude ve státě Kansas, a ne v Oklahomě.
Panasonic jedná o další továrně na baterie v USA za čtyři miliardy dolarů
Zprávy z firem
Agentura Reuters upozorňuje, že navzdory zvýšené snaze o využívání robotů se produktivita práce ve Spojených státech ve druhém čtvrtletí snížila, a to nejvýrazněji od roku 1948, kam sahají vládní záznamy. Burnstein v této souvislosti uvedl, že určitou dobu trvá, než firmy dokážou využít plný potenciál robotů. To podle něj platí zejména při zavádění zcela nových technologií, což se děje například při přechodu automobilového průmyslu k elektromobilům.
Robotizace se týká hlavně automobilek
Společnost Fanuc America, která je americkou divizí japonského výrobce robotů Fanuc, odhaduje, že polovina prodeje robotů automobilovému průmyslu je nyní určena pro nové továrny na výrobu elektromobilů. „Jsou to všechno investice pro továrny, které zahájí provoz až za několik let,“ uvedl šéf firmy Mike Cicco. Není tak překvapivé, že tyto investice do robotů zatím produktivitu nezvyšují, píše Reuters.
Využívání robotů bylo v Severní Americe po léta doménou automobilových podniků, v poslední době se však rychle rozšiřuje také v jiných odvětvích, včetně výroby potravin a dalšího spotřebního zboží či farmaceutického průmyslu.
Firmy jsou podle průzkumu Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP) v investicích pro letošní rok zatím opatrné, 70 procent z nich se chce držet plánu ze začátku roku. Nejčastěji budou nakupovat nové výrobní technologie. Peníze hodlají vložit také do modernizace či rozšíření výrobních areálů, nebo do výzkumu a vývoje. Vláda přitom může pomoci rychlým spuštěním nových operačních programů a Národního plánu obnovy, uvedli zástupci SP.
Průzkum: Firmy jsou letos v investicích opatrné, uvítaly by i dál zrychlené odpisy
Zprávy z firem
Automobilový průmysl nicméně zůstává klíčovým odběratelem robotů. Ve druhém čtvrtletí se automobilové podniky na celkových objednávkách robotů v Severní Americe podílely téměř 60 procenty.
Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v červenci klesla o desetinu procentního bodu na 3,5 procenta. Vrátila se tak na úroveň před pandemií covidu-19.
Největší evropský výrobce automobilů mění strategii. Jednotlivé značky by se měly lišit zejména designem. Pod kapotou by ale měly být podobné. Cílem by měla být větší efektivita a lepší připravenost na dobu elektromobility, uvádí šéf VW Thomas Schäfer v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.
Šéf Volkswagenu: Konkurence Škody a VW je nesmysl. Musíme bojovat s ostatními
Zprávy z firem
Česká republika je na 15. místě z 27 zemí Evropské unie podle kvality trhu práce. Má sice nejnižší míru nezaměstnanosti v unii a nejvíce volných pracovních míst, ale například produktivita práce klesá hluboko pod evropský průměr. Negativem jsou i rigidní pravidla práce či neochota zaměstnavatelů nabízet zkrácené úvazky. Vyplývá to z nového Indexu prosperity zaměřeného na ekonomiku, který sestavili a zveřejnili analytici České spořitelny a portálu Evropa v datech. Podle nich jsou velkým problémem i nerovné podmínky v zaměstnávání mužů a žen.
Češi jsou v práci méně produktivní a tráví v ní víc času než je průměr EU
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.