Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Americké sankce fungují. Huawei čeká pokles tržeb o třetinu

Huawei (ilustrační foto)
Pixabay
 ČTK

Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei Technologies, který čelí sankcím ze strany Spojených států, předpokládá, že za letošní rok vykáže téměř třicetiprocentní pokles tržeb. Očekává rovněž, že s potížemi se bude potýkat také v příštím roce. Vyplývá to podle agentury Reuters z novoročního dopisu, který předseda správní rady podniku Kuo Pching adresoval zaměstnancům.

Společnost Huawei podle tohoto dokumentu odhaduje, že její letošní tržby dosáhnou 634 miliard jüanů (zhruba 2,2 bilionu korun). To představuje pokles 28,9 procenta z loňských 891,4 miliardy jüanů, píše Reuters.

Americký prezident Joe Biden rozšířil seznam čínských firem, s nimiž Američané nesmí obchodovat.

Biden zařadil další čínské firmy na blacklist

Americký prezident Joe Biden podepsal exekutivní příkaz, jenž zakazuje americkým subjektům investovat do desítek čínských firem, které čelí podezření z napojení na čínskou armádu. Nové nařízení podle Bidenovy administrativy rozšiřuje právně problematický dekret bývalého prezidenta Donalda Trumpa, napsala agentura Reuters.

Přečíst článek

Firma se bude podle dopisu dál potýkat s velkými výzvami, jako jsou „nepředvídatelné podnikatelské prostředí, politizace technologického sektoru a rostoucí tlak na deglobalizaci“.

Kromě amerických sankcí měl na tržby společnosti Huawei negativní dopad rovněž pokles poptávky související s pandemií nemoci COVID-19. „Musíme se držet své strategie a racionálním způsobem reagovat na vnější síly, které jsou mimo naši kontrolu,“ uvedl Kuo Pching.

Nvidia

Proti čipové megafúzi se po Bruselu postavili už i Američané

Americká Federální obchodní komise (FTC) podala žalobu, pomocí které se snaží zablokovat dohodu, na jejímž základě by americký výrobce mikročipů Nvidia převzal britského rivala Arm. Hodnota transakce přesahuje 80 miliard dolarů (1,8 bilionu korun). Žaloba představuje další překážku pro dokončení dohody, která už čelí hloubkovému vyšetřování v Evropské unii a v Británii.

Přečíst článek

Administrativa minulého amerického prezidenta Donalda Trumpa předloni umístila Huawei na černou obchodní listinu. Omezila tak firmě přístup k důležitým americkým technologiím, což mělo výrazný dopad na její aktivity v oblasti mobilních telefonů. Loni v listopadu společnost Huawei kvůli americkým sankcím prodala divizi levných telefonů Honor.

Spojené státy společnost Huawei obviňují z krádeže technologií a podezřívají ze špionáže pro čínskou vládu. To ale Huawei dlouhodobě popírá.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

DeepSeek

Lukáš Kovanda: Číňané udeřili v oblasti AI. DeepSeek může otřást plány Trumpa i Zuckerberga

Přečíst článek
Doporučujeme