Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Americké sankce srazily výrobu vozů Lada o deset procent

AvtoVAZ kvůli novým sankcím čeká letos nižší výrobu svých vozů Lada
AvtoVAZ
 ČTK

Ruská automobilka AvtoVAZ snížila odhad výroby svých vozů Lada v letošním roce. Důvodem jsou sankce uvalené Spojenými státy v září.

Doposud automobilka předpokládala výrobu 400 tisíc vozů, nově však má být výroba až o deset procent nižší. Uvedla to ruská agentura Interfax s odvoláním na oznámení prezidenta automobilky Maxima Sokolova.

Spojené státy v září uvalily nové sankce zaměřené na ruskou průmyslovou základnu, námořní sektor a dodavatelské technologie a také na závody vyrábějící a opravující ruské zbraňové systémy. Sankce se zaměřily přímo i na AvtoVAZ. Ještě začátkem října Sokolov uváděl, že to, že se firma dostala na sankční seznam USA, její práci výrazně neovlivní, uvedla agentura Reuters.

Ruský prezident Vladimir Putin

Ruskou ekonomiku neskolila pandemie ani válka. Za sebou nechává i německou

Růst ruské ekonomiky překonává všechna expertní očekávání, ukazuje dosavadní slabost sankcí, shrnuje agentura Bloomberg. Dle MMF (a jeho ukazatele HDP na osobu v mezinárodních dolarech roku 2017) letos ruská ekonomika bude o 5,5 procenta silnější než v předcovidovém roce 2019, česká ale o 2,5 procenta slabší.

Přečíst článek

AvtoVAZ je jedničkou na ruském trhu. Ruský automobilový průmysl byl silně závislý na investicích, vybavení a dílech ze zahraničí. Výrazně ho zasáhly dopady západních sankcí kvůli konfliktu na Ukrajině. Prodej nových automobilů se loni propadl o 59 procent a mnoho zahraničních automobilek se z ruského trhu stáhlo.

Vakuum po odcházejících západních společnostech nyní zaplňují čínské automobilky. Šest z deseti nejprodávanějších značek aut na ruském trhu nyní vlastní čínské automobilky. Značka Lada má na trhu téměř třetinový podíl.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme