Americké sankce srazily výrobu vozů Lada o deset procent
Ruská automobilka AvtoVAZ snížila odhad výroby svých vozů Lada v letošním roce. Důvodem jsou sankce uvalené Spojenými státy v září.
Doposud automobilka předpokládala výrobu 400 tisíc vozů, nově však má být výroba až o deset procent nižší. Uvedla to ruská agentura Interfax s odvoláním na oznámení prezidenta automobilky Maxima Sokolova.
Spojené státy v září uvalily nové sankce zaměřené na ruskou průmyslovou základnu, námořní sektor a dodavatelské technologie a také na závody vyrábějící a opravující ruské zbraňové systémy. Sankce se zaměřily přímo i na AvtoVAZ. Ještě začátkem října Sokolov uváděl, že to, že se firma dostala na sankční seznam USA, její práci výrazně neovlivní, uvedla agentura Reuters.
Růst ruské ekonomiky překonává všechna expertní očekávání, ukazuje dosavadní slabost sankcí, shrnuje agentura Bloomberg. Dle MMF (a jeho ukazatele HDP na osobu v mezinárodních dolarech roku 2017) letos ruská ekonomika bude o 5,5 procenta silnější než v předcovidovém roce 2019, česká ale o 2,5 procenta slabší.Ruskou ekonomiku neskolila pandemie ani válka. Za sebou nechává i německou
Money
AvtoVAZ je jedničkou na ruském trhu. Ruský automobilový průmysl byl silně závislý na investicích, vybavení a dílech ze zahraničí. Výrazně ho zasáhly dopady západních sankcí kvůli konfliktu na Ukrajině. Prodej nových automobilů se loni propadl o 59 procent a mnoho zahraničních automobilek se z ruského trhu stáhlo.
Vakuum po odcházejících západních společnostech nyní zaplňují čínské automobilky. Šest z deseti nejprodávanějších značek aut na ruském trhu nyní vlastní čínské automobilky. Značka Lada má na trhu téměř třetinový podíl.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.