Americký vydavatel Kinga, Trumpa či Dana Browna změní majitele za desítky miliard v hotovosti

Čtvrté největší americké vydavatelství se stoletou tradicí Simon & Schuster změní majitele. Od Paramount Global jej za 1,6 miliardy dolarů (35,3 miliardy korun) v hotovosti koupí investiční gigant KKR. Dosavadní vlastník vydavatele bestsellerů Stephena Kinga či Dana Browna, amerických klasiků jako Ernsta Hemingwaye či politiků Donalda Trumpa a Hillary Clintonové hledal kupce tři roky, podotkl server BBC.
Dohoda s investorem KKR představuje konec letité ságy pro vlastníka Paramount Global, který hledal kupce pro knižní společnost od roku 2020. Vydavatelství již jednou našlo kupce, ale obavy regulačních orgánů z ohrožení hospodářské soutěže zmařily předchozí dohodu o prodeji firmě Penguin Random House za 2,2 miliardy dolarů, uvedla BBC. KKR k dohodě uvedla, že vydavatelství bude nadále fungovat nezávisle.
Od křížovek ke Kingovi, Hellerovi či Carnegiemu
Vydavatelství Simon & Schuster, založené v roce 1924, zaměstnává po celém světě více než 1600 lidí. Jeho první vydanou knihou byly křížovky. Od té doby vydané tituly zahrnují bestsellery Dale Carnegieho Jak získávat přátele a působit na lidi, satiru Josepha Hellera Hlava 22 a nejprodávanější thrillery od Stephena Kinga.
Společnost Czech Media Invest (CMI) miliardáře Daniela Křetínského kupuje od mediální společnosti Vivendi francouzské vydavatelství Editis. CMI to sdělila v tiskové zprávě, o ceně se nezmiňuje. Dokončení transakce očekává v následujících měsících, podmíněno je mimo jiné schválením ze strany regulačních orgánů.
Další zářez miliardáře Křetínského na francouzském mediálním trhu. Koupí vydavatelskou dvojku Editis
Money
Simon & Schuster vydal tisíce knih od tisíců autorů. Mezi autory, kteří byli či jsou kulturně významní a měli několik bestsellerů – což znamená, že prodali alespoň tři tisíce knih – patří i klasici americké literatury jako Ernst Hemingway, PG Wodehouse, F. Scott Fitzgerald, Hunter S. Thompson, Jackie Collinsová, John Irving či třeba populární písničkářka Lana Del Rey.
Společnost KKR, která v oboru již dříve investovala do platformy digitálních knih Overdrive, uvedla, že v akvizici vidí příležitost rozšířit distribuci společnosti Simon & Schuster „skrz média a trhy“. KKR také uvedla, že vytvoří plán na poskytování zaměstnaneckých akcií firmy, aby pomohla vytvořit „kulturu vlastnictví“. Šéf Paramount Global Bob Bakish v prohlášení uvedl, že peníze získané prodejem Simon & Schuster poskytnou zábavní firmě větší „finanční flexibilitu".
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil firmě Seznam média ze skupiny Seznam.cz koupit firmu Silky Zdeňka Porybného. Jejím prostřednictvím Seznam.cz získá i společnost Borgis, která vydává deník Právo a dodává obsah pro server Novinky.cz. Fúze podle rozhodnutí ÚOHS nenaruší nijak hospodářskou soutěž ani neposílí dominantní postavení skupiny Seznam.cz, protože na žádném z dotčených trhů se aktivity společností nepřekrývají. Seznam plány týkající se působení a rozvoje oznámí o prázdninách, řekl člen představenstva Seznam.cz Pavel Zima. Podle mediálního experta Jana Potůčka je rozhodnutí úřadu překvapivé.
Antimonopolní úřad posvětil Seznamu nákup společnosti Silky. Tím získá i firmu Borgis, která vydává deník Právo
Zprávy z firem
Simon & Schuster je čtvrtou největší z americké „velké pětky" vydavatelských společností, kam patří také HarperCollins, Hachette Book Group, Penguin Random House a Macmillan Publishers.
V pondělí společnost Paramount oznámila tržby ve výši 7,62 miliardy dolarů za tři měsíce do 30. června – což je pokles ve srovnání se 7,8 miliardami dolarů ve stejném období před rokem. Společnost vykázala celkovou ztrátu poté, co prodeje reklam v jejích televizních sítích klesly o 10 procent a firma nedokázala navázat s novým hitem na loňský snímek Top Gun: Maverick, podotkla BBC.
Největší světové nakladatelství Penguin Random House ustoupilo od plánu koupit za 2,18 miliardy dolarů (51,8 miliardy korun) svého rivala, firmu Simon & Schuster.
Vydavatel knih Dana Browna i Danielle Steelové odpískal koupi svého rivala
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.