Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Američtí spisovatelé žalují společnost Meta. Její umělá inteligence jim měla zneužít díla

Američtí spisovatelé žalují společnost Meta kvůli umělé inteligenci
Profimedia
 ČTK

Skupina amerických spisovatelů včetně držitele Pulitzerovy ceny Michaela Chabona žaluje společnost Meta Platforms kvůli jejímu systému umělé inteligence Llama.

Podle tvůrců mateřská firma Facebooku či Instagramu porušila jejich autorská práva a zneužila jejich díla, když je použila pro vylepšování svého softwaru. Spisovatelé minulý týden žalovali i společnost OpenAI, která stojí za chatovacím programem ChatGPT.

V případě žaloby na OpenAI autoři uvedli, že firma si je vědoma toho, jak cenné jsou pro vylepšování AI kvalitní literární texty. Kromě Chabona si na postup vývojářů stěžují i dramatik David Henry Hwang a spisovatelé Matthew Klam, Rachel Louise Snyderová a Ayelet Waldmanová.

Meta vyzvala OpenAI na souboj umělých inteligencí

Meta vyzvala OpenAI na souboj umělých inteligencí

Nejlepší, nejvyspělejší, nejvýkonnější. Taková má být umělá inteligence, kterou vyvíjí společnost Meta, za níž stojí technologický miliardář Mark Zuckerberg. Meta tak vyzval tak na souboj dosud nejvyspělejší model nabízený společností OpenAI.

Přečíst článek

Mluvčí společnosti Meta se k žalobě odmítl vyjádřit a bližší informace neposkytl ani právní zástupce žalující strany, uvedla agentura Reuters.

První verzi systému Llama dala Meta Platforms k dispozici letos v únoru a tehdy zveřejnila i soubor dat, které používala pro trénink svého modelu strojového učení. V případě novější verze Llama 2 už tento soubor dat nezveřejnila.

Llama 2 je model AI založený na modelu jazyka, který je dostupný pro veřejnost pod otevřenou licencí. To znamená, že je k dispozici veřejnosti a může být volně používán, upravován a šířen. Na trh byl uveden v červenci a je distribuován prostřednictvím cloudové služby Azure společnosti Microsoft a má konkurovat ChatGPT firmy OpenAI a systému Bard od Googlu.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme