Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Analytici: Nefungující digitalizace stavebnictví může způsobit škody za desítky miliard

Martin Kuba, hejtman, Martin Kupka, ministr dopravy
profimedia.cz
 ČTK

Ztráty způsobené špatně fungující digitalizací stavebního řízení by mohly v letošním druhém pololetí podle prvních hrubých odhadů činit až 15 miliard korun. V příštím roce by pak mohly být až za 40 miliard korun. Konkrétní vyčíslení bude možné až v příštích měsících. S nástupem opravených nových systémů by se ale povolování staveb mohlo výrazně zrychlit a ztráty způsobené prvotním špatným zavedením by se za zhruba dva roky odmazaly. Vyplývá to z odhadu analytiků.

Digitalizace stavebního řízení byla spuštěna 1. července a od té doby činí stavebníkům a úředníkům komplikace. To, že digitalizace momentálně způsobuje nějaké finanční škody, se shoduje většina odborníků.

Například podle analytika Radima Dohnala z Capitalinked by se hrubým odhadem mohl snížit počet povolených staveb v letošním druhém pololetí o pět procent. V roce 2025 pak o osm procent. To by mělo letos dopad na HDP ve výši 15 miliard a příští rok 40 miliard, míní. Největším problémem je podle něj pokles vydaných stavebních povolení. Podotkl ale, že není tak významný, jak se někteří snaží interpretovat. Uvedl, že podle červencových dat Českého statistického úřadu klesl počet povolení meziročně o tři procenta.

Ivan Bartoš

Bartoš: Podcenil jsem co se stane, když ohrozíte peníze velkých kluků z ODS

Končící vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) uvedl, že jeho odvolání z ministerstva pro místní rozvoj (MMR) nastalo ve chvíli, kdy se digitalizované stavební řízení posouvalo kupředu. Ve videu na síti X se Bartoš omluvil za to, že před spuštěním nového systému jasněji neinformoval, že ho budou provázet „porodní bolesti“. Uvedl, že při spuštění také podcenil, co se stane, když se „ohrozí peníze velkých kluků z ODS“.

Přečíst článek

Červenec nemá ale podle ekonoma UniCredit Pavla Sobíška smysl hodnotit, protože žadatelé o povolení předsunuli své požadavky ještě do prvního pololetí, což ovlivní výsledky celého třetího čtvrtletí. Dopady digitalizace by si troufl odhadovat až po konci letošního roku. Ani Petr Dufek z Banky Creditas si nemyslí, že z červencových čísel lze zatím cokoliv vyvozovat.

Nepovedená digitalizace stavebního řízení vytváří ztráty, které podle ekonoma a poradce premiéra Štěpána Křečka z BH Securities narůstají stále rychleji. Nejvíce problematické je podle něj období od zavedení nefunkční digitalizace do doby, než dojde k vrácení původních systémů na stavební úřady tak, aby se daly bezproblémově odbavovat nové žádosti. To, že budou moci úředníci používat původní lépe fungující systémy, uvedl dříve ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Toto řešení podle Křečka zamezí dalšímu růstu ztrát.

"Do 12 až 18 měsíců bude následně zaveden nový systém digitalizace stavebního řízení, který by měl vše zefektivnit, což začne odmazávat dříve vzniklé ztráty. Odhaduji, že přibližně za 18 až 24 měsíců bychom se měli dostat do bodu, kdy budou ztráty bez započtení pořizovacích nákladů odmazány a nová digitalizace stavebního řízení začne být přínosná," řekl Křeček. Za zhruba 18 měsíců by měla být digitalizace v přijatelném stavu podle analýzy několika ministerstev. To by ale bylo až po příštích volbách do Sněmovny v roce 2025, po kterých může mít vláda jinou podobu než nyní.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme