Analytická společnost Muddy Waters opět šije do Vítka, CPI už se ohradila
Americká investiční společnost Muddy Waters Research vydala další analýzu, ve které poukazuje na obchodní praktiky realitní společnosti CPI Property Group českého miliardáře Radovana Vítka.
Firma, která spekuluje na pokles ceny dluhopisů CPI a které tedy nepříznivě laděné informace vyhovují, se tentokrát zaměřila na transakce Vítkovy firmy v Itálii. CPI následně vydala tiskovou zprávu, kde tvrzení amerických analytiků odmítá jako nevěrohodná.
„Zatím jsme ukázali, jak většinový akcionář společnosti CPI Property Group Radovan Vítek z firmy odčerpal majetek a jak CPI Property Group výrazně nadhodnotila své investice do nemovitostí,“ stojí v úvodu třetí části analýzy Muddy Waters. První část vyšla už loni 20. listopadu, druhá tento týden v pondělí.
Developerská společnost miliardáře Luďka Sekyry se po 12 letech vrací na slovenský realitní trh. Pustí se tam do nájemního bydlení.Developer Sekyra se vrací na Slovensko. Přestaví ubytovnu pro policisty na nájemní byty
Reality
Vítkova CPI Property tvrzení obsažená v první části analýzy odmítla, odpověď na druhou a třetí část podle svého sdělení připravuje. „Muddy Waters opět používá chatrnou analýzu a terminologii, která má škodit,“ píše se v tiskové zprávě Vítkovy firmy. „Všechny transakce skupiny, i ty, které se mohou zdát neobvyklé, mají jasné obchodní zdůvodnění,“ stojí dále.
Ceny dluhopisů CPI Property Group v pondělí po zveřejnění druhé části analýzy klesly a směřovaly k nejvýraznějšímu jednodennímu propadu za dva měsíce, uvedla agentura Bloomberg. Společnost Muddy Waters už v listopadu v první části analýzy uvedla, že „Vítek firmu drze drancuje, a přitom výrazně nadhodnocuje její majetek“. Řízení společnosti CPI Property pak analytici Muddy Waters označili za frašku. Ceny některých dluhopisů CPI Property podle Bloombergu tehdy sestoupily na rekordní minima, později však ztráty smazaly.
Muddy Waters na sebe v minulých letech upozornila už několikrát, kdy obvinila z podvodů firmy například z Číny a z dalších asijských zemí, ale i z Evropy a Severní Ameriky. Z významnějších kauz se jí podařilo prokázat podvody například v čínské firmě Sino-Forest, s jejímiž akciemi se obchodovalo v Kanadě. Po zprávě Muddy Waters akcie podniku postupně odepsaly více než 70 procent hodnoty, než firma v roce 2012 vyhlásila bankrot.
Americký podnikatel Elon Musk soukromě navštívil muzeum v bývalém nacistickém vyhlazovacím táboře v Osvětimi -Březince. Stalo se tak poté, co miliardář čelil kritice za to, že se přihlásil k antisemitské konspirační teorii a povolil šíření nenávistných zpráv na své platformě sociálních médií X. Soukromá návštěva byla podle agentury AP zřejmě reakcí na výzvy některých židovských představitelů, aby se Musk osobně seznámil se symbolem hrůz holokaustu.Elon Musk kritizovaný kvůli antisemitismu navštívil Osvětim
Leaders
Zakladatelem Muddy Waters je americký investor Carson Block, o němž je známo, že spekuluje na pokles cen akcií. Firmy jako Muddy Waters by měly mít ve vlastním zájmu své analýzy podloženy fakty, jinak hrozí, že se kvůli nepravdivým nebo jinak zavádějícím tvrzením ocitnou před soudem, zvlášť pokud analyzované podniky svými tvrzeními poškodí.
Společnost CPI Property Group vlastní nemovitosti v Německu, České republice, Polsku a jinde ve střední a východní Evropě. Sídlo má v Lucembursku a s jejími akciemi se obchoduje na burze ve Frankfurtu nad Mohanem. Vítek je podle loňského žebříčku časopisu Forbes šestým nejbohatším člověkem v Česku s majetkem za 149 miliard korun. V CPI Property Group má zhruba 90procentní podíl.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.