Analýza: Facebook se mění v Meta. Co to přinese českému trhu?

Facebook mění jméno na Meta a chce ještě více urychlit transformaci společnosti v plně digitální, či dokonce virtuální svět. Pokud to udělá špatně, v Česku může přijít o dosavadní výlučné postavení.
Po ohlášení plánu přejmenování Facebooku na Meta a vytváření plnohodnotného virtuálního vesmíru se vyrojila celá řada hodnocení. S jedním z nejzajímavějších přišel server Vice, který prohlásil, že Facebook plně sází na budoucnost, aby se zapomnělo na jeho minulost. Tedy přesněji přítomnost, protože až nyní Facebook začíná čelit skutečné kritice za problémy, které napáchal na společnosti i jednotlivcích, zejména dětech.
Mark Zuckerberg velmi dobře chápe, že přejmenování společnosti je velmi riskantní, ale také potenciálně velmi ziskový tah. Navíc když jej spojí s vizí, která je téměř stejně epická, jako samotné začátky sociálních sítí.
Vytvoření Metaversu, v němž lidé budou trávit čím dál více času, budou zde do velké míry realizovat veškeré chování známé z „normálního” života, což se postupně doplní o nejrůznější zařízení v podobě brýlí i obleků, je vskutku pompézní představa. Není sice nová a podobné světy již nyní existují. Ostatně původem česká společnost Somnium Space takový svět také buduje.
Do několika let chce největší sociální síť světa vytvořit digitální prostor, kde budeme žít více než v realitě. A Facebook zdaleka není sám. Jaký potenciál tyto snahy mají? A mohou uspět?
Zuckerberg chystá Matrix. A chce nás tam všechny
Leaders
Přesto fakt, že na tento krásný nový svět chystá největší sociální síť, jejíž produkty dohromady využívá kolem pěti miliard lidí (!), je revoluční. A pokud někdo má tu moc přesvědčit postupně miliardy lidí, aby se do Metaversu skutečně zapojili, tak jsou to právě Facebook, Google, Amazon a další společnosti z takzvaného Big Tech sektoru.
Češi jsou konzervativní
Facebook opravdu cele sází na budoucnost, protože si to může dovolit. A to téměř všude, protože jeho hlavní produkt již u velké části pro něj důležitého publika využívá služby jiné (zejména Messenger a Instagram, ale i od konkurence). Nicméně je tu jedna malá země uprostřed Evropy, která se chová jinak.
Čeští uživatelé jsou proslulí svou strnulostí a Facebook tu je stále nejdůležitějším kanálem pro to, k čemu jinde lidé už opravdu používají něco úplně jiného. A tak snaha Facebooku přesouvat se do virtuálního prostoru může paradoxně u českých uživatelů narazit. Brýle Oculus tu testuje zatím hrstka uživatelů a určitě v tom svou roli hraje i fakt, že se tato zařízení prodávají dráž než ohromná televize, kterou většina Čechů má stále jako centrum obýváku.
Facebook, největší sociální síť světa, chce vytvořit digitální prostor, kde budeme žít více než v realitě. Sneak peek toho, jak by to v novém "Matrixu" mohlo vypadat, nyní ukázal šéf firmy Mark Zuckerberg.
Zuckerberg ukázal první střípek z jím budovaného digitálního vesmíru
Leaders
Češky a Češi se tak do Zuckerbergova Metaversu asi nijak zvlášť nepohrnou a pokud tento fakt bude Facebook (tedy pardon, společnost Meta) ignorovat, může o ně postupně přijít. Tak jako se mu to stalo v jiných zemích.
Upřímně: Zuckerbergovi, který v tu dobu bude mít před konkurencí ve virtuálních službách ohromný náskok, bude ta malá zemička v srdci Evropy nejspíš zcela lhostejná. Ale kdo ví, jak moc důležitým kanálem Facebook v současnosti je pro celou tuzemskou ekonomiku, jistě cítí velkou příležitost. Otázka za miliardy tak zní: kdo Čechům naservíruje jejich oblíbené služby, kdy je Facebook opustí a odletí kamsi do Metaversu?
Před dvěma lety Apple pohrozil provozovateli nejrozšířenější sociální síti světa Facebook a Instagramu, že stáhne jejich aplikace ze svého obchodu. Důvodem byly obavy, že se sítě staly nástrojem pro obchodování s lidmi a jejich vykořisťování na Blízkém východě. Facebook sice slíbil, že zakročí, nyní ale přiznal, že jeho snaha zabránit této nekalé činnosti není dostatečná. Uvedla to agentura AP s odkazem na interní dokumenty Facebooku označované jako Facebook Papers. V nabídce Applu ale sítě zůstaly.
Další rána pro Zuckerberga. Na Blízkém východě se přes Facebook prodávají lidé
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.