Ani Evropa, ani USA. Největším vývozním trhem Číny je jihovýchod Asie

Největším vývozním trhem už pro Čínu nejsou Spojené státy ani Evropa. Nově tyto oblasti překonal region jihovýchodní Asie, vyplývá z výpočtu banky HSBC Holdings.
Export z Číny do Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN) stoupl podle dvanáctiměsíčního klouzavého průměru téměř na 600 miliard dolarů (13,5 bilionu korun) měsíčně. Tím tento desetičlenný blok výrazně předstihl USA a Evropskou unii, které letos zaznamenaly prudký pokles dovozu z Číny.
Ke změně pomohl vznik obchodní dohody RCEP (Regional Comprehensive Economic Partnership) pod vedením Pekingu. Smlouva vstoupila v platnost loni a stala se největším blokem volného obchodu na světě, uvedl hlavní ekonom HSBC pro Asii Frederic Neumann. Je to také ukázka změny globálních dodavatelských řetězců. Díly pocházející z Číny se nyní stále častěji přesouvají do jihovýchodní Asie, kde se finálně montují a teprve pak se vyvážejí do zbytku světa, dodal Neumann.
Čína se chystá vytvořit nový investiční fond, který by měl shromáždit 300 miliard jüanů (zhruba 920 miliard korun) na podporu domácího polovodičového průmyslu. Peking tak stupňuje své úsilí dohnat v tomto odvětví Spojené státy a další konkurenty.
Čína pošle na podporu domácího polovodičového průmyslu obří balík peněz
Zprávy z firem
Silnější vazba mezi jihovýchodní Asií a Čínou může i pomoci stabilizovat světový obchod v době, kdy poptávka z rozvinutých zemí klesá. Největším vývozním trhem ASEAN je také Čína, a toto zboží je určeno pro spotřebu na domácím trhu.
„Stručně řečeno, jedním z důležitých obchodních koridorů v Asii, a vlastně i ve světě, je nyní koridor mezi ASEAN a pevninskou Čínou,“ řekl Neumann. „Vnitroasijský obchod získává na důležitosti,“ dodal.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.