Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Antimonopolní úřad povolil Čuprovi nákup skupiny lékáren Pilulka

Tomáš Čupr
ČTK
 ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil zakladateli rozvážkové služby potravin Rohlík.cz Tomáši Čuprovi nákup české skupiny lékáren Pilulka. Informovala o tom Čuprova skupina TCF Capital, která kontrolní podíl v Pilulce kupuje prostřednictvím firmy Growth Expert. Mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda povolení fúze transakce potvrdil.

„Společnost Growth Expert patřící do investiční společnosti TCF Capital českého podnikatele, Tomáše Čupra, obdržela od úřadu pro ochranu hospodářské soutěže povolení ke spojení soutěžitelů, na základě kterého může uplatnit opční právo a získat tak kontrolní podíl ve společnosti Pilulka Lékárny. K uplatnění tohoto opčního práva dosud nedošlo,“ informovala TCF Capital.

Švanda uvedl, že ÚOHS ve zjednodušeném řízení transakci povolil dnes. Rozhodnutí zatím není pravomocné, protože běží lhůta 15 dnů pro podání rozkladu. Další možností je, že se firma Growth Expert práva na rozklad vzdá a rozhodnutí tak bude pravomocné před uplynutím lhůty.

Největšími akcionáři Pilulky jsou zakladatelé bratři Martin a Petr Kasové, obchodník s léky Marek Krajčovič a společnost All-Star Holding Limited z finanční skupiny Wood & Company, napsal server E15. Podle posledních informací společně drží přes 60 procent firmy. Servery HN a E15 dříve uvedly, že Pilulka jednala také s dalšími potenciálními partnery včetně zakladatelky Zásilkovny Simony Kijonkové.

Pilulka provozuje vlastní a partnerské kamenné lékárny v Česku a internetový obchod, ve kterém vedle léků a doplňků stravy nabízí také kosmetiku, drogistické zboží a některé potraviny. Loni prohloubila čistou ztrátu meziročně o více než 110 milionů korun na 175,9 milionu korun a tržby jí klesly zhruba o 12 procent na 2,1 miliardy korun. Za poklesem byly především náklady na neúspěšné zahraniční expanze a na transformaci firmy, uvedla Pilulka Lékárny ve výroční zprávě.

Pilulka se loni v létě rozhodla ukončit své podnikání v Rumunsku, ke konci roku skončila také v Rakousku a Maďarsku. Ve výroční zprávě uvedla, že se chce zaměřit na své dosud ziskové aktivity, mezi kterými jmenovala provoz on-line lékáren v České republice a na Slovensku a provoz kamenných lékáren v Česku. Počet zaměstnanců loni klesl o více než 120 na 260, největší část z nich skončila v centrále firmy.

S akciemi Pilulky se na trhu Start pražské burzy začalo obchodovat v říjnu 2020 za upisovací cenu 424 korun. Za pandemie covidu-19, která prospívala podnikání internetových obchodů, akcie Pilulky vystoupaly v lednu 2022 až téměř na 1800 korun. Loni v létě začal pokles pod upisovací cenu, další výrazný propad následoval počátkem letošního června po zveřejnění loňských výsledků. Po oznámení úvěru hodnota akcií vzrostla na 221 korunu za akcii, od července ale znovu klesla, páteční obchodování končily s hodnotou 167 korun.

Seznam.cz, logo

Antimonopolní úřad se zajímá o společnost Seznam.cz. Důvod tají

Antimonopolní úřad prověřuje působení společnosti Seznam.cz na českém trhu, uvedl Radiožurnál. Jaké části trhu se šetření týká, mluvčí úřadu Martin Švanda neuvedl.

Přečíst článek

Karel Havlíček

Havlíček: Až vyhrajeme volby, zruším ministerstvo pro místní rozvoj. Stavební zákon převedeme jinam

Karel Havlíček je stínovým premiérem za ANO. Za rok budou parlamentní volby, ANO je vyhraje a Havlíček nyní připravuje strategii budoucí vlády. Bude Havlíček premiérem, nebo si to zase vezme pod sebe Babiš? Havlíček svou pracovitostí ukazuje, že je připraven. „Jsem připraven se předsedou vlády stát,“ říká. Dobře však ví, že o tom nerozhodne on. Letos v září se konají krajské volby. Nejsou tak důležité jako ty parlamentní, ale Havlíček nezahálí. Dává svou energii straně tak, aby ji dotáhl k vítězství. „Od rána do večera jezdím obce, města, městečka. Jezdím po všech nádražích, po všech hospodách.“ Prostě workoholik.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Tomáš Čupr

Týden tradera: Čupr přiživil pražskou burzu svou sázkou na Pilulku

Přečíst článek
Doporučujeme