Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Antimonopolní úřad zahájil řízení s řetězcem Globus. Hrozí mu miliardová pokuta

Antimonopolní úřad zahájil řízení s řetězcem Globus
ČTK
 ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení s obchodním řetězcem Globus. Podezírá jej z dlouhodobé diskriminace dodavatelů, uvedl to mluvčí úřadu Martin Švanda. Za porušování zákona o významné tržní síle hrozí pokuty až do výše deseti procent z celkového obratu provinilé firmy, v případě Globusu by to mohlo být až 2,4 miliardy korun.

„V oblasti významné tržní síly jsme v nedávné době zahájili správní řízení. Vyšetřujeme obchodní řetězec Globus kvůli možné dlouhodobé diskriminaci dodavatelů. Připomenu, že za nekalé obchodní praktiky vůči dodavatelům hrozí pokuty až do výše deset procent z obratu odběratele, který zneužívá své významné tržní síly,“ uvedl Švanda. Další informace až do skončení správního řízení úřad uvádět nebude.

Podle výroční zprávy řetězce za fiskální rok končící v červnu 2022 zveřejněné ve Sbírce listin měla firma čistý obrat 24,7 miliardy korun.

Zatím nejvyšší pravomocnou pokutu za zneužití významné tržní síly dostaly v roce 2019 obchodní řetězce Billa a Penny Market, zaplatily 164 milionů korun za to, že požadovaly od svých dodavatelů poplatek označovaný jako RBG bonus. Šlo ale v podstatě o zalistovací poplatek za to, že od nich odebírají zboží. Po novelizaci zákona o významné tržní síle z roku 2016, který takové poplatky zakázal, označovaly tento poplatek za množstevní nebo cenovou slevu, kterou jim dodavatel poskytuje. V minulosti antimonopolní úřad pokutoval také řetězce Makro nebo Kaufland.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme