Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Antimonopolní úřad zahájil řízení s řetězcem Globus. Hrozí mu miliardová pokuta

Antimonopolní úřad zahájil řízení s řetězcem Globus
ČTK
 ČTK

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zahájil správní řízení s obchodním řetězcem Globus. Podezírá jej z dlouhodobé diskriminace dodavatelů, uvedl to mluvčí úřadu Martin Švanda. Za porušování zákona o významné tržní síle hrozí pokuty až do výše deseti procent z celkového obratu provinilé firmy, v případě Globusu by to mohlo být až 2,4 miliardy korun.

Reklama

„V oblasti významné tržní síly jsme v nedávné době zahájili správní řízení. Vyšetřujeme obchodní řetězec Globus kvůli možné dlouhodobé diskriminaci dodavatelů. Připomenu, že za nekalé obchodní praktiky vůči dodavatelům hrozí pokuty až do výše deset procent z obratu odběratele, který zneužívá své významné tržní síly,“ uvedl Švanda. Další informace až do skončení správního řízení úřad uvádět nebude.

Podle výroční zprávy řetězce za fiskální rok končící v červnu 2022 zveřejněné ve Sbírce listin měla firma čistý obrat 24,7 miliardy korun.

Zatím nejvyšší pravomocnou pokutu za zneužití významné tržní síly dostaly v roce 2019 obchodní řetězce Billa a Penny Market, zaplatily 164 milionů korun za to, že požadovaly od svých dodavatelů poplatek označovaný jako RBG bonus. Šlo ale v podstatě o zalistovací poplatek za to, že od nich odebírají zboží. Po novelizaci zákona o významné tržní síle z roku 2016, který takové poplatky zakázal, označovaly tento poplatek za množstevní nebo cenovou slevu, kterou jim dodavatel poskytuje. V minulosti antimonopolní úřad pokutoval také řetězce Makro nebo Kaufland.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme