Apple bojuje o Čínu. Zatápí mu tam úřady i obrozený rival Huawei

Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly. Technologický gigant čelí řadě problémům napříč svým podnikáním. Bolavým místem je pro Apple čínský trh. I tak ale čtvrtletní výsledky investory potěšily. Mimo jiné se mohou těšit na vyšší dividendu.
Čistý zisk americké technologické společnosti Apple ve fiskálním druhém čtvrtletí klesl o více než dvě procenta na 23,6 miliardy dolarů (549 miliard korun). Tržby se snížily o čtyři procenta, byly však o něco lepší než se očekávalo, uvedla firma ve výsledkové zprávě. Generální ředitel Tim Cook agentuře Reuters řekl, že firma očekává v tomto čtvrtletí návrat k růstu tržeb díky investicím do umělé inteligence (AI), které plánuje představit v příštích měsících.
Tržby se za tři měsíce do konce března snížily o čtyři procenta na 90,8 miliardy dolarů a byly nižší již páté čtvrtletí za sebou. Analytici dotazovaní LSEG očekávali tržby 90,01 miliardy dolarů.
Tržby z prodeje iPhonů se snížily o 10,5 procenta na 45,96 miliardy dolarů. To byl nejvyšší pokles od období červenec až září 2020, tedy z doby pandemie, kdy výrobu telefonů omezily pandemické uzavírky. K vysokému poklesu však částečně přispěl vysoký růst prodeje ve srovnatelném období loni kvůli předchozímu zpoždění dodávek. Tržby v segmentu služeb, který zahrnuje Apple Music a TV, vzrostly o 14,2 procenta na rekordních 23,87 miliardy dolarů.
Číňané přišli o možnost komunikovat přes mobilní aplikace Whatsapp i Threads. Apple podlehl nátlaku Pekingu a smazal je z obchodu App Store.
Apple podlehl nátlaku Pekingu. Z App Store smazal aplikace WhatsApp i Threads
Zprávy z firem
Cook uvedl, že v tomto čtvrtletí, které končí v červnu, očekává „nízký jednociferný růst“ tržeb. Analytici čekají zvýšení tržeb o 1,33 procenta na 82,89 miliardy dolarů.
Firma oznámila zvýšení dividendy o čtyři procenta. Schválila také program zpětného odkupu vlastních akcií za rekordních 110 miliard dolarů.
Achillova pata Applu? To je Čína
„Apple se poslední dobou potýká s kombinací toho, že Huawei vstává z mrtvých a čínská ekonomika zpomaluje, což se negativně promítá do prodejů společnosti ve sledované a klíčové Číně," řekl analytik Portu Marek Pokorný. Investory ale podle něj potěšilo překonání odhadů a oznámení o zpětném odkupu akcií. Akcie firmy tak v reakci na zprávu po uzavření burzy rostly.
Apple čelí řadě problémů napříč svým podnikáním. Konkurenční výrobci chytrých telefonů, jako Samsung Electronics, představili přístroje zaměřené na chatboty s AI. Podnikání v oblasti služeb, které zahrnuje lukrativní obchod App Store a ve druhém čtvrtletí bylo jednou z mála oblastí růstu, je pak pod tlakem kvůli novému zákonu v EU. V USA pak ministerstvo spravedlnosti v březnu obvinilo Apple z monopolizace trhu s chytrými telefony a zvyšování cen.
Společnost Counterpoint Research minulý měsíc uvedla, že prodej telefonů iPhone se v Číně v prvním čtvrtletí letošního roku snížil o 19,1 procenta, což byl nejhorší výkon firmy od roku 2020, kdy svět bojoval s pandemií nemoci covid-19. Prodej konkurenční čínské značky Huawei naopak vzrostl o téměř 70 procent. Apple se tak mezi největšími prodejci v Číně propadl na třetí místo z loňského prvního a má jen těsný náskok před Huawei.
Apple dodal v prvním letošním čtvrtletí meziročně o 10 procent méně iPhonů, zatímco jeho čínští konkurenti hlásí dvouciferný nárůst dodávek. A Samsung je opět jedničkou. Vyplývá to ze zprávy výzkumné společnosti International Data Corporation.
Apple už není jednička. Na pozici největšího výrobce smartphonů ho opět střídá Samsung
Zprávy z firem
Americký výrobce chytrých telefonů Apple bude brzy vyrábět čipy nové generace M4. Postupně jimi vybaví všechny počítače Mac, píše s odkazem na své zdroje agentura Bloomberg. Nové čipy budou mít lepší paměť a posílí funkci umělé inteligence (AI). Apple se tak podle Bloombergu snaží podpořit slabý prodej svých počítačů.
Apple spěchá s uvedením výkonnějších čipů. Chce stáhnout náskok rivalů v umělé inteligenci
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.