Po Indii hledá Apple útočiště i v Thajsku. Chce tam přesunout výrobu macbooků z Číny

Technologický gigant chce přesunout výrobu notebooků MacBook do Thajska, zatímco v Indii už meziročně ztrojnásobil produkci iPhonů. K odklonu od výroby v Číně ji vedou komplikace spojené s covidovými lockdowny a ochlazení vztahů mezi Pekingem a Washingtonem.
O probíhajících jednáních Apple s dodavateli v Thajsku informuje server Nikkei, který zároveň připomíná snahu firmy přesunout výrobu z Číny do jiných asijských zemí. Výrobu nejnovějšího iPhonu 14 spustil Apple v Indii v září jen tři týdny po jeho uvedení na trh.
Ve stejné souvislosti agentura Bloomberg uvedla, že Apple za loňský fiskální rok smontoval v Indii přístroje iPhone za více než sedm miliard dolarů, v přepočtu zhruba 148 miliard korun. Apple objem výroby na rychle rostoucím indickém trhu meziročně více než ztrojnásobil.
Technologický gigant chce přesunout výrobu notebooků MacBook do Thajska, zatímco v Indii už meziročně ztrojnásobil produkci iPhonů. K odklonu od výroby v Číně ji vedou komplikace spojené s covidovými lockdowny a ochlazení vztahů mezi Pekingem a Washingtonem.
Po Indii hledá Apple útočiště i v Thajsku. Chce tam přesunout výrobu macbooků z Číny
Zprávy z firem
Podniky, s nimiž Apple v Thajsku jedná, mají v zemi výrobní komplexy pro jiné zákazníky. Podle tří zdrojů listu Nikkei americká firma s případnými dodavateli probírá montáž a výrobu komponent a modulů pro notebooky MacBook. Apple v Thajsku už přes rok ve velkém vyrábí také hodinky Apple Watch.
Do roku 2025 až čtvrtina iPhonů vyrobená v Indii
Tchajwanská společnost Pegatron, která je jedním z klíčových dodavatelů iPhonů, po zkušenostech s pandemickými výlukami klade důraz na expanzi mimo Čínu. Mimo tuto zemi se snaží výrobu diverzifikovat i Foxconn, který montuje přibližně 70 procent iPhonů.
V Indii nyní Apple vyrábí prostřednictvím Pegatronu a Foxconnu kolem sedmi procent iPhonů. V roce 2021 se přitom tato země podílela na jejich produkci jedním procentem. Pokud bude rychlá expanze dodavatelů pokračovat, mohl by Apple do roku 2025 v Indii montovat čtvrtinu všech svých iPhonů, píše Bloomberg. Americká firma bude podle něj své chytré telefony vyrábět zároveň v Číně i v Indii.
První kvartál letošního roku přinesl na trh s osobními počítači nebývale silný propad – výrobci dodali meziročně „jen“ 56,9 milionu přístrojů, tedy o 29 procent méně. Nejhůře na tom mezi pěticí největších výrobců byla společnost Apple, jejíž dodávky propadly o 40,5 procenta, poznamenává agentura Bloomberg.
Trh s PC se propadl o třetinu. Strádají všichni, Apple nejvíce
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.