Apple nechce přijít o evropský trh. Chystá obří ústupky Evropské unii

Začalo to jednotným nabíjecím kabelem USB-C, který Apple do svých zařízení začne instalovat nejpozději v roce 2024. A nyní se Apple odhodlal ještě k radikálnějšímu ústupku Evropské unii. Do svých zařízení vpustí alternativní obchody s aplikacemi, tvrdí agentura Bloomberg.
Téměř půl miliardy spotřebitelů. Tak velký je společný evropský trh, na němž platí pravidla Evropské unie. A ačkoli se to mnohdy nezdá, pro řadu firem jde o trh natolik zásadní, že si nemohou dovolit o něj přijít a raději přicházejí s poměrně radikálními ústupky, které by jinde nejspíš neučinily.
Začalo to jednotnou nabíječkou
Nejnověji to potvrdila jedna z největších společností světa Apple. Ta již v průběhu podzimu oznámila, že do svých zařízení začne pro evropský trh instalovat jednotné nabíjecí koncovky USB-C, jak ustavil Evropský parlament. Důvodem je vysoká ekologická zátěž spojená s častou výměnou telefonů, po nichž zůstávaly bezcenné nabíjecí kabely.
Apple pokračuje v budování vyšší ochrany soukromí pro miliony uživatelů iPhone a plánuje výrazně rozšířit své postupy šifrování dat. Je to zároveň krok, který pravděpodobně způsobí napětí mezi firmou a orgány činnými v trestním řízení a vládami po celém světě, neboť úřadům ztíží přístup k datům uživatelů podezřelých z porušení zákonů, uvedl deník The Wall Street Journal.
Apple zvýší bezpečnost dat uživatelů. Ztíží ale práci FBI
Zprávy z firem
Nyní podle agentury Bloomberg Apple půjde na popud EU ještě dál. Podle Bloombergu se totiž Apple chystá také od roku 2024 vpustit do svých zařízení a operačních systémů konkurenci svého obchodu s aplikacemi App Store.
Zásadní obrat obří firmy
„Jde o zásadní obrat v dosavadní politice společnosti a samozřejmě to je reakce na eurounijní legislativu snažící se zlepšit konkurenční prostředí na trhu digitálních tržišť s aplikacemi. A v důsledku vylepšit kvalitu života spotřebitelů,“ uvedl Mark Gurman z Bloombergu. „Dlouhá léta poukazovali regulátoři i výrobci softwaru, že Apple a Google zneužívají svého dominantního postavení v mobilních aplikacích,“ dodal Gurman.
Nejnovějším příkladem může být nedávné ultimativní 30procentní zvýšení poplatku za platbu přes App Store.
Zákazníci americké společnosti Apple si na nové modely chytrých telefonů iPhone 14 Pro a 14 Max počkají déle. Firma uvedla, že za to mohou přísná pandemická opatření v čínském městě Čeng-čou, kde se tyto modely vyrábějí. O kolik se dodávky zpozdí, ale firma neupřesnila, informovala agentura AP.
Test trpělivosti pro jablíčkáře. Dodávky prémiových iPhonů z Číny se zpozdí, přiznal Apple
Zprávy z firem
Apple se dlouhá léta orientoval na růst na asijském trhu, zejména v Číně. Tam mu však dlouhodobě roste konkurence, a tak Čína navzdory téměř trojnásobné populaci oproti Evropské unii zůstává pro Apple méně důležitým odbytištěm.
Z dat o hospodaření společnosti vyplývá, že v posledním fiskálním roce Apple v EU utržil 95 miliard dolarů, zatímco v Číně pouhých 74 miliard. Největším trhem pro Apple pak zůstává americký kontinent, kde tržby činily 170 miliard dolarů.
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.