Apple opět kraluje žebříčku nejhodnotnějších firem. Sesadil Microsoft

Americká společnost Apple se vrátila na pozici nejhodnotnější firmy na světě. Po pěti měsících sesadila z tohoto postu Microsoft.
Výrobci iPhonů pomohl začátek vývojářské konference, na které oznámil novinky, které mu pomohou v závodu o dominanci v oblasti umělé inteligence (AI). Tržní kapitalizace Applu ve středu odpoledne stoupla až na 3,31 bilionu dolarů (75,2 bilionu korun), zatímco tržní kapitalizace Microsoftu činila 3,26 bilionu dolarů, uvedla agentura Reuters.
Akcie Applu v předchozí seanci stouply o více než sedm procent. Firma v pondělí představila řadu funkcí a softwarových vylepšení pro svá zařízení s podporu AI. To podle analytiků pomůže prodeji iPhonů. Na pondělní vývojářské konferenci vedoucí pracovníci, včetně generálního ředitele Tima Cooka, ukázali, že hlasová asistentka Siri bude schopná komunikovat se zprávami, e-maily, kalendářem a aplikacemi třetích stran.
Apple zaostával za svými konkurenty, jako Microsoft a Google, v oblasti AI, což je důvod, proč se jeho akciím v letošním roce ve srovnání s konkurencí nedařilo. Podle analytiků však vývojářská konference uklidnila všechny obavy ze zaostávání společnosti Apple v technologii AI.
Generativní umělá inteligence má za sebou jeden z důležitých okamžiků. Společnost Apple, která patří k nejvlivnějším firmám v technologickém sektoru, ukázala, jak velké jazykové modely a jejich možnosti nasadí do svých nových operačních systémů a zařízení. Celý princip nazvala Apple Intelligence (stejná zkrátka AI jako Artificial Intelligence) a uživatele například telefonů Samsung příliš nenadchne. Nicméně principy, které Apple využívá, jsou fascinující a zcela správné.
Stanislav Šulc: Apple Inteligence zklamala i nadchla. Zaměření na bezpečnost je správná volba
Názory
Některé obavy ze slabé výkonnosti se zmírnily již v květnu, kdy čtvrtletní výsledky Applu a prognóza překonaly očekávání trhu. Firma také představila rekordní plán zpětného odkupu vlastních akcií za 110 miliard dolarů.
Od počátku letošního roku akcie Applu stouply o 12 procent. Microsoft posílil o 16 procent a Alphabet, majitel Googlu, o téměř 28 procent. Výrobce čipů Nvidia, který minulý měsíc nakrátko předstihl tržní hodnotou Apple, letos vyskočil až o 154 procent. Naposledy tržní kapitalizace firmy Nvidia činila 3,11 bilionu dolarů.
Z velké sedmičky největších titulů se letos hůře než Applu daří výrobci elektromobilů Tesla. Ten letos oslabil přibližně o 30 procent.
Apple se v roce 2018 stal první veřejně obchodovanou americkou společností, jejíž tržní kapitalizace překročila jeden bilion dolarů. V roce 2020 pak byl první firmou s kapitalizací dva biliony dolarů a v roce 2022 jako první překonal hranici tři biliony dolarů. V uplynulých letech si ale několikrát vyměnil pozici jedničky s Microsoftem.
Akcie amerického výrobce čipů Nvidia jsou za aktuálních tisíc dolarů příliš drahé, firma je rozdělí na desetiny. Výsledky firmy táhne obří rozvoj umělé inteligence.
Čipy jako zlatý důl. Tržby Nvidie vzrostly o fantastických 262 procent
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.