Konference Apple: Sázka na wellness, zdraví a chytré auto
Přední vývojáři společnosti Apple představili celou řadu vylepšení zejména v softwarové oblasti. Razantně se promění operační systémy všech klíčových zařízení, největší proměnou však projdou tablety iPad. Nejzajímavější novinky však Apple představil v segmentu zdraví a také v propojení s automobilem.
Technologický gigant Apple dlouhodobě sází na propojení high endové technologie a zákaznické zkušenosti. To ostatně byla vždy filosofie jednoho ze zakladatelů Applu Steva Jobse a tým vedený Timem Cookem na to v posledních letech čím dál lépe navazuje.
Potvrdila to také jarní prezentace, která se tradičně věnuje zejména softwarovým inovacím, zatímco podzim přichází s vylepšením hardwarovými. To ctila i letošní konference, která je dostupná i online. Co přinesla?
Apple připravil nové verze prakticky všech operačních systémů, tedy iOS (iPhony), Watch OS (Apple Watch), Mac OS (laptopy) a iPad OS (tablety). Hlavním principem přitom je slazení operačních systémů s novými generacemi čipů Apple M1 a nově představenými M2, které budou pohánět příští generace zařízení s logem nakousnutého jablka.
Zdraví především
Přes celou řadu novinek věnovaných zejména sdílení nejrůznějšího obsahu přímo v rámci nativních aplikací se nejzajímavější inovace odehrávají v segmentu zdraví. Apple nejpozději s uvedením Apple Watch správně chápe cenu, kterou můžou jeho technologie pro uživatele mít, a představil celý balík novinek ve fitness aplikacích. Ty navíc budou nově dostupné také uživatelům telefonu a nebude tak již nutné nosit Apple Watch.
Vůbec nejcennější novinkou zejména pro starší uživatele či lidi s chronickými nemocemi se však pravděpodobně stanou aplikace věnované lékům. Apple umožní vytvoření osobního profilu s možností nastavení upozornění na aplikaci léků. A co je možná ještě důležitější: jednotlivé léky prožene svou databází a upozorní na případné kontradikce mezi jednotlivými medikamenty. Na komplikace spojené se špatně míchanými léky totiž umírá stále více lidí.
Technologické akcie mají za sebou nejdelší ztrátovou sérii od splasknutí internetové bubliny v roce 2001. Klesají již sedm týdnů v řadě, píše CNBC. Akcie velkých společností, měřeno indexem Dow Jones, klesají již osm týdnů po sobě. To je nejdéle od roku 1932, tedy blízko vrcholu Velké hospodářské krize.Technologické akcie se topí v nejdelší sérii ztrát od splasknutí dotcom bubliny
Money
Tradičně však není zcela jisté, zda tyto služby (či alespoň některá z nich) budou dostupné ve všech zemích včetně České republiky.
Apple ovládne auta
Druhý balík zásadních novinek pak nabídne stále oblíbenější Car Play. Jedná se o systém propojení iPhonu s automobily, které nabízí téměř každé novější vozidlo včetně škodovek. Po zapnutí Car Play se nativní displej automobilu proměnil v novou obrazovku telefonu, která nabízela možnost využívat celou řadu aplikací.
Apple už není nejhodnotnější veřejně obchodovanou firmou. Kvůli strmému propadu akcií technologických gigantů v posledním týdnu ho na prvním místě vystřídala saúdskoarabská státní ropná společnost Saudi Aramco, upozorňuje server CNBC.Apple už není nejhodnotnější firmou na světě. Předstihl ho saudský ropný gigant
Zprávy z firem
Nyní se však Apple rozhodl ještě daleko více vrůst do užívání automobilu. Při aktivním Car Play tak řidič či spolujezdec bude moci vedle mobilních aplikací moci ovládat některé prvky automobilu, například klimatizaci nebo navigaci propojenou se systémem Apple Home. Jednoduchý příklad: z auta otevřete garážová vrata, aniž byste museli hledat samostatný klíč. Navíc Apple nabídne řidičům možnost využívat jím navržené skiny tachometrů, které vedle tradičních ukazatelů nabídnou například widget kalendáře.
Přední světové automobilky podle Applu začnou tuto novou verzi Car Play nabízet ve vozidlech od příštího roku.
Digitalizace medicíny může zdravotnímu systému ušetřit významné prostředky. A přínosná je i pro zdraví pacientů. Telemedicína a monitoring pacientů „na dálku“ jsou trendy, které mohou včas zachraňovat životy. Telemedicína je trend. Nová aplikace pomáhá předejít srdeční zástavě
Money
Jméno zakladatele Microsoftu a čtvrtého nejbohatšího obyvatele zeměkoule Billa Gatese je spojováno zejména s počítačovými technologiemi. Vydělat ale umí i jinak – nyní například za 940 milionů dolarů (asi 22,4 miliardy korun) prodal většinu svých akcií v kanadské železniční společnosti CN Rail, uvedla agentura Bloomberg.Softwarový magnát Gates prodal za miliardu dolarů akcie kanadské železnice
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.