Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Apple se kvůli obchodní válce odklání od Číny. Mobily pro Američany chce montovat v Indii

Apple se kvůli obchodní válce odklání od Číny. Mobily pro Američany chce montovat v Indii
Profimedia
 ČTK

Trumpovo oznámení cel na Čínu smazalo 700 milionů dolarů z tržní hodnoty Applu. Firma se tak snaží do USA dovážet iPhony z Indie, aby se vyhnula vysokým clům.

Americká společnost Apple se chystá do konce příštího roku přesunout montáž všech iPhonů prodávaných ve Spojených státech do Indie. Napsal to list Financial Times (FT), který se odvolává na informované zdroje. Amerického technologického giganta nutí k odklonu od Číny celní válka, kterou s „říší středu“ vede americký prezident Donald Trump.

Apple prodá ročně v USA více než 60 milionů iPhonů. Splnění cíle bude znamenat zdvojnásobení výroby iPhonů v Indii.

Apple v Číně téměř dvě desetiletí masivně investoval, aby si tam vytvořil výrobní základnu. Ta mu pomohla k tomu, aby se z něj stal gigant s tržní hodnotou více než tři biliony dolarů (66 bilionů korun). Většinu telefonů pro Apple v Číně vyrábějí smluvní výrobci, jako je Foxconn.

Čína se ale stala terčem nejtvrdších celních opatření ze strany amerického prezidenta, i když ten následně naznačil ochotu jednat s Pekingem. Trumpovo oznámení cel na Čínu smazalo 700 milionů dolarů z tržní hodnoty Applu. Firma se tak snaží do USA dovážet iPhony z Indie, aby se vyhnula vysokým clům uvaleným na Čínu.

Apple v posledních letech neustále buduje kapacity v Indii se smluvními partnery Tata Electronics a Foxconn, většinu svých chytrých telefonů ale stále montuje v Číně. Montáž telefonů je posledním krokem ve výrobním procesu. Spojují se při ní stovky komponent, které Applu dodávají převážně čínské firmy.

Trumpova dovozní cla, která prezident označil za reciproční, v případě Číny přesahují 100 procent. Později Trump nabídl dočasnou úlevu pro chytré telefony, které však stále podléhají dvacetiprocentnímu clu na veškerý dovoz z Číny.

Na Indii Trump uvalil reciproční clo 26 procent, jehož platnost ale zatím odložil. Indie se snaží vyjednat s USA bilaterální obchodní dohodu, která by clo zrušila. Americký viceprezident J.D. Vance při své návštěvě Indie tento týden uvedl, že zemím se podařilo dosáhnout velmi dobrého pokroku.

Celosvětový odbyt iPhonů loni podle společnosti International Data Corporation (IDC) činily 232,1 milionu kusů. Spojené státy se na tom podílely z 28 procent.

Brusel trestá giganty. Apple i Meta mají zaplatit astronomické pokuty

Apple a Meta Platforms podle Evropské komise porušily pravidla stanovená unijním nařízením o digitálních trzích (DMA). Oběma firmám Brusel vyměřil obří pokutu. Apple má zaplatit 500 milionů eur (12,5 miliardy korun) a Meta 200 milionů eur (pět miliard korun).

Přečíst článek

Odbyt smartphonů v Číně ve čtvrtletí rostl, Apple ale utrpěl výrazný pokles

Číňané nakupují smartphony jak zběsilí, ale jen vlastní značky. Na Apple zanevřeli

Odbyt chytrých telefonů v Číně se v letošním prvním čtvrtletí meziročně zvýšil o 3,3 procenta na 71,6 milionu, odbyt přístrojů od americké společnosti Apple však na čínském trhu utrpěl devítiprocentní propad, uvedla analytická společnost International Data Corporation (IDC).

Přečíst článek

Americký prezident Donald Trump

S Trumpovými cly přichází korupční kapitalismus, tvrdí demokraté

Desítky demokratických zákonodárců varují, že obchodní agenda prezidenta Donalda Trumpa zaměřená na cla začíná rychle připomínat „zkorumpované schéma na obohacení vládních úředníků a těch, kteří jsou k nim loajální“.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

„Reglobalizace" začala. Vietnam, Mexiko a Indie posilují ve světovém obchodu na úkor Číny

„Reglobalizace" začala. Vietnam, Mexiko a Indie posilují ve světovém obchodu na úkor Číny

Přečíst článek
Doporučujeme