Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Apple ustoupil vývojářům aplikací, přijde o část příjmů

Společnost Apple vyšetřuje německý antimonopolní úřad. Zaměří se na její praktiky ohledně jejího obchodu s aplikacemi.
Pixabay

Americká společnost Apple se rozhodla ustoupit ve sporu s vývojáři a po dohodě s nimi umožní, aby tvůrci aplikací mohli přímo kontaktovat zákazníky a informovat je o jiných možnostech platby než přes virtuální obchod App Store, který patří Applu.

Reklama

Přelomové rozhodnutí oznámil technologický gigant v tiskové zprávě. To je zásadní změna dosavadního postoje, protože Apple se tomu až donedávna bránil.

Apple tvůrcům aplikací zakazoval, aby zákazníky sami e-mailem kontaktovali a nasměrovali na jiné platební metody. Spor se vedl o výši poplatků, které tvůrci aplikací museli Applu odvádět za to, že mohou své aplikace nabízet přes jeho virtuální obchod. Apple vybíral až 30 procent z hrubých tržeb, loni ale tento poplatek snížil na polovinu těm tvůrcům, kteří z prodeje nezískají více než milion dolarů (21,7 milionu korun).

Smarty

Smarty Petra Syrůčka dokončila nákup JRC. Do tří let plánuje zdvojnásobit tržby

Velké plány a také velké změny představil zakladatel řetězce obchodujícího s elektronikou Smarty Petr Syrůček.

Přečíst článek

Nyní mohou vývojáři využívat informace získané ve svých aplikacích, například e-mailovou adresu, ke komunikaci se zákazníky. Mohou jim tedy sdělit, jak za využívání aplikace platit jinak a levněji, než prostřednictvím platební brány Applu.

Reklama

„Tak jako vždy, vývojáři nebudou Applu odvádět poplatek z žádného nákupu provedeného mimo jejich aplikaci nebo App Store. Uživatelé s takovou komunikací musejí souhlasit a musejí mít právo ji odmítnout,” uvedl Apple.

Vývojáři se bránili neúměrně vysokým poplatkům

Změna přístupu je výsledkem urovnání hromadné žaloby, kterou na Apple podali vývojáři. Ti tvrdí, že Apple zmonopolizoval distribuci aplikací ve svém operačním systému iOS a nákupy v prostředí aplikace. Dosáhnul tak podle nich toho, že vývojáři jsou nuceni Applu odvádět neúměrně vysoké poplatky, poznamenal server CNBC.

Logo SkyShowtime

Do Česka vstupuje nová streamovací služba

Ani Disney +, ani HBO Max. Českým divákům se ještě před těmito prémiovými streamovacími službami představí SkyShowtime, která nabídne tisíce hodin zábavy od celé řady studií.

Přečíst článek

Vedle tohoto sporu, který Apple urovnal, čelí firma značnému tlaku i kvůli tomu, aby změnila pravidla v obchodě App Store i výši poplatků, které vybírá za možnost umístit aplikaci ve svém virtuálním obchodě. Na Apple v tomto ohledu tlačí regulační orgány i zákonodárci po celém světě, zejména v Evropské unii a ve Spojených státech. Tedy na trzích, které si Apple nemůže dovolit ignorovat.

Velkou mediální pozornost k sobě přitáhl spor, který Apple vedl s tvůrcem počítačové hry Fortnite, společností Epic Games. Obě firmy se utkaly před soudem, kde se objevil i šéf Applu Tim Cook. Verdikt zatím nepadl, očekává se ale ještě letos.

Netflix, ilustrační foto

Analýza: Hry jsou pro Netflix nezbytností

Globální televize Netflix údajně zvažuje vstup do herního byznysu. Slovo "údajně" si ale škrtněte. Pro Netflix jsou hry nezbytností. A pořádně se u toho zapotí.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Spoluzakladatel aplikace VOS Health

Úspěšný vývojář aplikací Jiří Diblík: Nyní zacílíme na americké investory

Přečíst článek
Reklama
Reklama
Doporučujeme