Apple ve čtvrtletí zvýšil zisk. A mohutně zvedl výdaje na vývoj umělé inteligence
Americká technologická společnost Apple ve třetím finančním čtvrtletí zvýšila čistý zisk meziročně o zhruba dvě procenta na 19,9 miliardy dolarů (asi 440 miliard korun). Oznámila to firma. Její celkové tržby sice klesly o více než jedno procento na 81,8 miliardy dolarů, mírně však překonaly očekávání analytiků.
Tržby z prodeje telefonů iPhone se ve třetím čtvrtletí, které skončilo 1. července, snížily na 39,7 miliardy dolarů ze 40,7 miliardy dolarů před rokem. Mírně tak zaostaly za očekáváním analytiků, kteří je odhadovali na 39,9 miliardy dolarů, napsala agentura Reuters.
Apple hodlá držet úroveň výroby bez větších změn i navzdory nynějším otřesům v globální ekonomice a předpokládanému poklesu globálního trhu s chytrými telefony.Krize nekrize. Apple plánuje vyrobit 85 milionů nových iPhonů 15
Zprávy z firem
Pokles vykázaly rovněž tržby z prodeje počítačových tabletů iPad a počítačů Mac. Firma však dosáhla více než osmiprocentního nárůstu u tržeb z prodeje svých služeb, které zahrnují například streamovací službu Apple TV.
Výdaje na vývoj stouply o miliardy dolarů
Apple v prvních třech čtvrtletích finančního roku vynaložil 22,6 miliardy dolarů na výzkum a vývoj, což představovalo meziroční nárůst o více než tři miliardy dolarů. Šéf podniku Tim Cook řekl agentuře Reuters, že za zvýšenými výdaji na výzkum a vývoj zčásti stojí práce na generativní umělé inteligenci.
Americká technologická společnost Apple pracuje na službě umělé inteligence (AI), kterou chce konkurovat produktům ChatGPT firmy OpenAI či Bard od Googlu. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom informovala agentura Bloomberg. Apple se pouští do umělé inteligence, kterou chce konkurovat chatbotům ChatGPT či Bard
Zprávy z firem
Termínem generativní umělá inteligence jsou označovány systémy, které na základě tréninku na obrovském množství dat dokážou vytvářet zdánlivě originální výstupy ve formě textů či obrázků v reakci na zadání uživatele. Do povědomí široké veřejnosti se dostaly zejména díky loňskému zpřístupnění chatovacího programu ChatGPT, který vyvinula společnost OpenAI podporovaná Microsoftem.
„Po léta provádíme výzkum široké škály technologií v oblasti umělé inteligence, včetně generativní umělé inteligence," uvedl Cook. „Investujeme do toho hodně, což se odráží ve výdajích na výzkum a vývoj, na které se díváte," dodal.
Mezi dvaceti nejinovativnějšími firmami světa je 15 ze Spojených států a jen dvě z Evropy. Na vzestupu jsou čínské společnosti.Apple dominuje žebříčku inovací. Následuje Tesla a Amazon
Leaders
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.