Apple za čtvrtletí překonal očekávání v zisku i tžbách. Zklamal prodej iPhonů

Tržby v Číně, která je pro firmu jedním z největších trhů, meziročně klesly o jedenáct procent na 18,51 miliardy dolarů.
Americká technologická společnost Apple v prvním čtvrtletí svého finančního roku zvýšila čistý zisk meziročně o 7,1 procenta na 36,33 miliardy dolarů a překonala odhady. Tržby v Číně a prodej iPhonů ale byly slabé kvůli silné čínské konkurenci a pomalému zavádění funkcí umělé inteligence (AI). Firma to uvedla ve čtvrtečním sdělení po skončení obchodování na americké akciové burze.
Tržby se ve čtvrtletí, které skončilo 28. prosince, zvýšily o čtyři procenta na rekordních 124,3 miliardy dolarů. Analytici v anketě agentury Bloomberg v průměru odhadovali tržby na 124,1 miliardy dolarů. Tržby a zisk společnosti podpořil vyšší než očekávaný prodej iPadů a Maců, kde zákazníky nalákaly ke koupi nových modelů nové čipy.
Slabá Čína
Tržby z prodeje chytrých telefonů ale mírně klesly na 69,14 miliardy dolarů, zatímco analytici v anketě společnosti LSEG očekávali 71,03 miliardy dolarů. Tržby v Číně, která je pro firmu jedním z největších trhů, meziročně klesly o jedenáct procent na 18,51 miliardy dolarů. Analytici odhadovali čínské tržby na 21,33 miliardy dolarů.
Americká společnost Apple přišla v loňském roce o pozici největšího prodejce chytrých telefonů v Číně a propadla se až na třetí pozici. Celkový prodej telefonů v zemi se loni zvýšil o čtyři procenta na 284,6 milionu přístrojů, uvedla výzkumná společnost Canalys.
iPhone už není nejprodávanějším telefonem v Číně
Zprávy z firem
Apple klade v nové generaci iPhonu, kterou představil na podzim, zvláštní důraz na AI. Nové funkce však bude zavádět postupně. V Evropě se mnohé z nich dostanou k uživatelům až v dubnu.
„Trh zklamal prodej mobilních telefonů iPhone, které slouží jako nástroj na prodej dalších produktů a služeb. Apple stále reportuje slabší výsledky z Číny, tudíž na obnovu na tamním trhu bude potřeba ještě čekat,“ zhodnotil výsledky analytik XTB Tomáš Cverna.
Asistent umělé inteligence (AI) čínského start-upu DeepSeek předstihl konkurenční ChatGPT a je aktuálně nejvíce stahovanou bezplatnou aplikací dostupnou v App Store firmy Apple ve Spojených státech. To ukazuje, jak hluboký dojem DeepSeek zanechal v Silicon Valley, tedy centru vývoje technologií v USA. Zároveň to nabourává široce rozšířené názory na prvenství USA v oblasti AI a vyvolává otázky ohledně účinnost vývozních omezení Washingtonu zaměřených na pokročilé čipy a schopnosti AI, uvedla agentura Reuters.
Čínský DeepSeek předběhl ChatGPT. Je nejstahovanější aplikací v USA
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.