Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Applu hrozí obří pokuta. Podle Vestagerové potlačuje konkurenci na poli platebních aplikací

placení hodinkami
iphonedigital / Creative Commons / CC BY-SA 2.0
 ČTK

Apple zvýhodňuje proti konkurenci svou mobilní platební aplikaci Apple Pay, tvrdí Evropská komise. Pokud se její podezření potvrdí, hrozí Applu pokuta až 36 miliard dolarů (857 miliard korun).

Evropská komise (EK) obvinila americkou technologickou společnost Apple, že zneužívá svého dominantního postavení na trhu. Zvýhodňuje proti konkurenci svou mobilní platební aplikaci Apple Pay, uvedla komise. Firmě proto zaslala seznam svých námitek a pokud nedostane uspokojivé vysvětlení, hrozí Applu vysoká pokuta.

Společnost podle Bruselu omezuje přístup konkurenčních vývojářů k hardwaru a softwaru na svých mobilních elektronických zařízeních, čímž brání vzniku jiných mobilních peněženek, než je její vlastní. Apple tvrdí, že jeho aplikace Apple Pay je pouze jednou z možností, jak lze platit.

Pokud se podezření komise potvrdí, může podnik dostat pokutu až do deseti procent svých ročních tržeb. Ty za uplynulý finanční rok přesáhly 365 miliard dolarů, pokuta by tak mohla v krajním případě činit až 36 miliard dolarů (857 miliard korun).

Platební systém Apple Pay využívají stovky milionů chytrých telefonů iPhone a tabletů iPad od společnosti Apple. Podle komise má firma na trhu dominantní postavení a vytváří v rámci svých zařízení uzavřený ekosystém, který znemožňuje konkurenci vytvářet jiné aplikace.

Apple, ilustrační foto

Už i zaměstnanci Applu chtějí odbory. Bojují za větší hodinovou mzdu a delší dovolenou

Zaměstnanci jednoho obchodu společnosti Apple v New Yorku se pokoušejí založit odbory. Pokud uspějí, byly by první odborovou organizací v obchodech technologického giganta. Snahy o zřizování odborů v poslední době zesilují i ve Starbucksu a v Amazonu. Výrobce chytrých telefonů se zatím ke kroku svých zaměstnanců nevyjádřil.

Přečíst článek

„Pro integraci evropského platebního trhu je důležité, aby mohli spotřebitelé těžit z konkurenčního a inovativního prostředí plateb. Máme indikace, že Apple omezoval přístup ostatních firem k technologiím, které jsou nutné pro vývoj konkurenčních řešení pro mobilní platby na jeho zařízeních,“ konstatovala místopředsedkyně EK Margrethe Vestagerová. Ta má v komisi na starosti dodržování pravidel hospodářské soutěže.

Brusel dlouhodobě vede s americkou firmou spor kvůli možnému porušování evropských antimonopolních pravidel. Loni komise Apple obvinila z narušování konkurence na trhu se streamováním hudby kvůli restriktivním pravidlům jejího obchodu s aplikacemi App Store.

Apple bude moci na nová obvinění reagovat a spor může dospět až k unijnímu soudu. Případ se tak může táhnout až několik let.

Apple

Apple prohrál soud, App Store se musí otevřít vývojářům

Herní vývojáři si nejspíše definitivně budou moci oddechnout od povinnosti používat platební systém Applu v jeho App Store a s ním související až 30procentní transakční poplatky. Tvůrce kultovní hry Fortnite, společnost Epic Games, se totiž kvůli praktikám Applu obrátila na americký soud – a uspěla. A nejde o málo, ale o příjmy Applu odhadem v řádu miliard dolarů. Epic Games ze stejné příčiny podal letos na jaře na Apple antimonopolní stížnost k Evropské komisi.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Lukáš Kovanda: V Davosu to vře. Leyenová chce být mocnější a Trump kope za své mecenáše

Přečíst článek
Doporučujeme