Aramco se sune od ropy k plynu. U investorů shání miliardy na rozvoj jeho těžby
Saúdskoarabský ropný gigant Saudi Aramco jedná s čínskou státní petrochemickou společností Sinopec a francouzskou energetickou firmou TotalEnergies o investici do rozvoje plynového pole Džáfúrá v Saúdské Arábii. Informovala o tom agentura Bloomberg s odvoláním na obeznámené zdroje.
Aramco chce podle nich na projekty získat až deset miliard dolarů (215,3 miliardy korun). Plány mimo jiné zahrnují stavbu zařízení na export zkapalněného zemního plynu (LNG), uvedly dále zdroje. Pole Džafúrá je jedním z největších nekonvenčních polí s plynem.
Firma Aramco, nad kterou má kontrolu stát, hledá kapitálové investory, kteří by pomohli financovat rozvoj střednědobých a navazujících projektů. Oslovila proto soukromé investiční fondy a další velké fondy, které investují do infrastruktury. Do projektů bude třeba podle Bloombergu investovat přes 100 miliard dolarů, loni v prosinci agentura psala o 110 miliardách dolarů. Saúdskoarabské firmě v uskutečňování plánů radí investiční banka Evercore.
Ropná společnost Saudi Aramco, kterou vlastní saúdskoarabský stát, loni zvýšila čistý zisk o 46 procent na rekordních 161,1 miliardy dolarů (3,6 bilionu korun). Přispěly k tomu vyšší ceny energií, nárůst prodaných objemů a lepší marže u rafinovaných produktů. Firma o tom informovala ve výsledcích hospodaření. Jedná se o nejvyšší roční zisk, který kdy vykázala nějaká ropná a plynárenská společnost, a zisk je téměř trojnásobný v porovnání s loňským ziskem energetické firmy ExxonMobil, která je největším producentem ropy v USA. Rekordní zisky za loňský rok v únoru dále oznámily konkurenční podniky BP, Shell, již zmíněný Exxon Mobil či Chevron.Rekordní rok pro Saudi Aramco, společnost loni zvýšila čistý zisk na 161,1 miliardy dolarů
Zprávy z firem
Hradba mlčení
Jednání stále probíhají a zatím nepadlo konečné rozhodnutí, uvedly zdroje. Společnosti Aramco, TotalEnergies a Sinopec se k věci nevyjádřily.
Válka na Ukrajině vedla k prudkému nárůstu poptávky po zemním plynu v čele s evropskými státy, které tradičně získávaly dodávky z Ruska. Státy Perského zálivu proto zahájily ambiciózní plány na rozšíření své těžby plynu, připomíná Bloomberg.
Saúdové chtějí využít výpadku dodávek plynu z Ruska
Saúdská Arábie má jedny z největších zásob plynu na světě, ale v minulosti je téměř nevyužívala. Pole Džafúrá je důležitou součástí strategie Saúdské Arábie, jejímž cílem je diverzifikovat vývoz energií mimo ropu. Odhaduje se, že v ložisku se nachází 200 bilionů krychlových stop (6,3 bilionu metrů krychlových) surového plynu. Aramco očekává, že zahájí těžbu v roce 2025 a že do roku 2030 těžba dosáhne zhruba dvou miliard krychlových stop (63,2 milionu metrů krychlových) denně.
Role Ruska jako globálního hráče na energetickém trhu se bude snižovat. Na trhu s zkapalněným zemním plynem (LNG) z toho bude těžit řada zemí, například Spojené státy nebo Katar, informoval s odkazem na analytiky server CNBC. Sankce, které západní státy uvalily na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu, odčerpaly z ruského sektoru LNG většinu zahraničních investic.Rusko vyklidí pozice. Velkými hráči na trhu se zkapalněným zemním plynem budou Spojené státy a Katar
Trhy
Rozhodnutí vybudovat terminál pro vývoz LNG by pro společnost Aramco znamenalo zásadní obrat. Společnost totiž nedávno uvedla, že většina plynu z Džáfúrá a dalších polí bude využívána pro domácí trh a k výrobě takzvaného modrého vodíku. Ten se podobně jako tradiční šedý vodík vyrábí ze zemního plynu, proces štěpení je ale doplněn ještě o technologii zachytávání a ukládání oxidu uhličitého.
Ropná společnost Saudi Aramco, kterou vlastní saúdskoarabský stát, zvýšila ve třetím čtvrtletí čistý zisk meziročně o 39 procent na 42,4 miliardy dolarů (přes bilion korun) a překonala odhady. Za dobrým výsledkem jsou vyšší ceny ropy i prodané objemy, uvedla firma.Ropné žně pokračují, Saudi Aramco vydělalo za tři měsíce bilion korun
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.