Armádním podnikům se daří. Loni všechny skončily v zisku

Všechny státní podniky ministerstva obrany loni vykázaly zisk. Vyplývá to z hospodářských výsledků podniků, které ještě musí projít auditem. Do kladných čísel se dostal i státní podnik VOP CZ, který se v posledních letech potýkal s často vysokými ztrátami. „Zdravé a fungující státní podniky jsou důležitou součástí obranyschopnosti státu. Jsem proto ráda, že se nám podařilo společným úsilím docílit toho, že všech pět je v zisku. Děkuji jejich pracovníkům i vedení,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová.
Ministerstvo obrany je zakladatelem celkem pěti státních podniků, a to LOM PRAHA, VOP CZ, Vojenský výzkumný ústav (VVÚ), Vojenský technický ústav (VTÚ) a Vojenské lesy a statky (VLS). Každý podnik má vlastní management, věnuje se jiné činnosti a hospodaří s vlastními prostředky.
Podniky jsou od roku 2023 součástí iniciativy Pro silnou armádu, která je reakcí na aktuální bezpečnostní situaci v Evropě, a proto kooperují na základě společného memoranda o vzájemné dlouhodobé spolupráci. Cílem iniciativy je co nejefektivněji pracovat na modernizaci a posílení Armády České republiky.
V loňském roce se cíle povedlo dosáhnout ve všech pěti podnicích. Největší zisk přitom tradičně vykázal podnik Vojenské lesy a statky ČR.
„Jeho zisk před zdaněním činil 317,6 milionu korun při celkovém obratu 3,2 miliardy korun. Stejně jako v minulých letech i v roce 2024 státní podnik úspěšně bojoval proti kůrovcové kalamitě a její rozsah oproti předchozímu roku snížil o 25 procent. Ve srovnání s kulminací z let 2020 a 2021 se státnímu podniku podařilo rozsah katastrofy omezit o 97 procent,“ vysvětluje Karel Čapek z ministerstva obrany.
Konečně v zisku
Po delší době vykázal kladný výsledek i státní podnik VOP CZ, který se zabývá opravami, modernizacemi a servisem vojenské techniky. Dosáhl zisku před zdaněním 30,5 milionu korun.
Ministryně obrany Jana Černochová loni od září jmenovala nového ředitele VOP CZ Vlastimila Navrátila, který měl jako jeden z hlavních úkolů finanční a personální stabilizaci podniku. Podnik loni úspěšně dokončil zakázku na více než dvě desítky kusů cisteren typu CAPL a CNS pro Vzdušené síly AČR.
Nárůst zisku před zdaněním prožil také LOM PRAHA, který loni dosáhl pozitivního výsledku 59,2 milionu, meziročně téměř dvojnásobku.
V případě modernizačních projektů došlo v roce 2024 ze strany společnosti Aero Vodochody k ukončení výroby prvních dvou nových cvičných letounů L-39NG (Skyfox) a k vyškolení určených pilotů i leteckých techniků CLV na tuto leteckou techniku. V roce 2024 podnik nově rozšířil působnost o zabezpečení provozu a údržby letiště Plzeň – Líně.
A v kladných číslech skončila také dvojice ústavů, které armáda zřizuje, tedy Vojenského technického ústavu a Vojenského výzkumného ústavu.
S válkou na Ukrajině v Evropě výrazně roste význam obranného průmyslu a jeho produktů. Mezi firmy, které se na trhu významně prosazují, patří i společnost CSG miliardáře Michala Strnada. Ta loni vydělala 526,1 milionu eur, tedy asi 13,2 miliardy korun, což je trojnásobek výsledku z roku 2023. Tržby vzrostly více než dvojnásobně na přibližně čtyři miliardy eur, tedy zhruba 100,5 miliardy korun. „Evropa se nachází v období, kdy obranný průmysl není již jen sektorem ekonomiky, ale základním kamenem naší suverenity a bezpečnosti,“ uvedl Strnad.
Zbrojní gigant CSG ztrojnásobil zisk. Je nejrychleji rostoucí obranný koncern v Evropě
Zprávy z firem
Je zvláštní, že se velká část Evropy po tři roky, kdy Rusko vede válku s Ukrajinou, respektive dobývá její území, o výdaje na zbrojení příliš nezajímala. Dál žila ve své bublině ekonomické prosperity, sociálních jistot a zelenání. Donald Trump vzal po svém zvolení Evropu do ruky a zatřásl s ní jako s nějakým spícím úlem.
Dalibor Martínek: Evropa bude zbrojit na dluh, vydělají na tom Spojené státy
Názory
Navýšení náborového příspěvku pro vojáky z povolání až na jeden milion korun a další benefity pro službu v armádě umožní novela, kterou podepsal prezident Petr Pavel. Cílem navýšení je podle vlády podpořit doplnění stavů armády a udržení současného personálu.
Armáda láká nové vojáky. Dostat mohou až milion
Money
Ministři rozdali loni na odměnách svým náměstkům a vrchním ředitelům sekcí dohromady víc než 38 milionů korun. Nejštědřejší byla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která svým dvěma náměstkům vyplatila dohromady 1,5 milionu korun. Bez bonusu naopak loni byli náměstci ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL), uvedl server iROZHLAS.cz, který shromáždil informace od jednotlivých resortů. Nejvíc dalo v loňském roce na odměny ministerstvo financí, nejméně ministerstvo spravedlnosti.
Štědrá Černochová. Svým náměstkům dala na odměnách statisíce
Money
Sněmovna se ztotožnila se záměrem kabinetu navýšit výdaje na obranu minimálně na tři procenta hrubého domácího produktu (HDP) nejpozději v roce 2030. Rozhodla o tom ve středu hlasy koalice a dříve vládních Pirátů po neveřejné debatě. Stanovisko přednesla ministryně obrany Jana Černochová (ODS) jako výsledek dohody poslaneckých frakcí.
Poslanci podpořili zvyšování výdajů na obranu. Opozice hlasování bojkotovala
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.