Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Atos jedná s Křetínským o změně podmínek prodeje své divize

Francouzská technologická společnost Atos
Profimedia
 ČTK

Francouzská technologická společnost Atos jedná s firmou EP Equity Investment českého podnikatele Daniela Křetínského o změně podmínek dohody o prodeji ztrátové divize technologických služeb Tech Foundations. Sdělila to firma Atos.

Oznámení přichází den poté, co ratingová agentura Standard & Poor's snížila úvěrový rating Atosu kvůli zvýšenému riziku likvidity a Atos se pokouší získat další peníze na obsluhu svého dluhu. Křetínského mluvčí Daniel Častvaj potvrdil, že firma obdržela návrh, který lze označit za snahu o úpravu podmínek prodeje.

Atos uvedl, že znovu zahájil jednání o dohodě. Firma také zváží prodej dalšího majetku a obrátí se na dluhové a kapitálové trhy, aby získala další peníze na navýšení kapitálu a splacení dluhu 2,25 miliardy eur (54,7 miliardy korun) v roce 2025.

Nové kolo exkluzivních jednání s Křetínským má za cíl upravit podmínky dohody z letošního léta, podle které má Křetínský převzít Tech Foundations a navýšit kapitál v ceněné zbývající části podniku Atosu zaměřené na kybernetickou bezpečnost a superpočítače nazývané Eviden, čímž by získal podíl v této části 7,5 procenta.

Daniel Křetínský

Křetínský posiluje v IT. Za miliardu koupil část francouzské firmy Quadient

Investiční společnost Vesa Equity Investment podnikatelů Daniela Křetínského a Patrika Tkáče získala za miliardu korun zhruba šestiprocentní podíl ve francouzské softwarové společnosti Quadient, píší Seznam Zprávy. Quadient tvoří IT infrastrukturu například pro pošty a digitalizuje komunikaci firem se zákazníky. Tržní kapitalizace firmy je 669 milionů eur (více než 16 miliard korun).

Přečíst článek

Investoři, zástupci armády a politici se proti této dohodě postavili, zejména kvůli národní bezpečnosti. Eviden vlastní superpočítače s modely francouzského jaderného arzenálu, a politici a úředníci měli námitky proti tomu, aby se na základním kapitálu firmy podílel zahraniční investor. Křetínský souhlasil s investicí, která oceňuje akcii firmy Eviden na 20 eur, což je mnohem více než je současná cena akcií na trhu, tedy 5,8 eura.

Lidé blízcí Křetínskému listu Financial Times řekli, že jednání se zaměřují na to, aby odstoupil od části týkající se Evidenu. V podstatě se jedná hlavně o ceně za Tech Foundations; předpokládá se, že část z peněz původně určených na navýšení kapitálu Evidenu bude přesunuta na kupní cenu za Tech Foundations, dodal zdroj.

Mluvčí Křetínského Daniel Častvaj uvedl, že obdrželi návrh, který lze označit za snahu o úpravu podmínek prodeje. „Zároveň konstatuji, že kapitálový vstup do společnosti Eviden nikdy nebyl naší prioritou,“ dodal mluvčí.

Křetínský patří k nejvlivnějším postavám českého byznysu. Ovládá řadu průmyslových, obchodních, finančních nebo mediálních firem v České republice i v zahraničí. Časopis Forbes ho v nejnovějším žebříčku řadí na druhé místo mezi nejbohatšími Čechy, jeho majetek odhaduje na 9,2 miliardy dolarů (přes 203,7 miliardy korun).

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme