Automobilky i letos vyrobí méně vozů. Nedostatek náhradních dílů se dotýká Toyoty i Volkswagenu
Výrobu loni omezovaly Volkswagen, General Motors, Ford, Nissan, Daimler, BMW, Renault i Toyota. A problémy s dodavatelskými řetězci a nedostatek náhradních dílů ovlivní automobilky i letos. Toyota, světová automobilka, snížila celoroční výhled výroby - do konce března vyrobí o 500 tisíc vozů méně.
Navzdory problémům s dodávkami polovodičů a dalším důsledkům koronavirové pandemie udržela Toyota v roce 2021 výrobu na vysoké úrovni. Skupina prodala celkem 10,5 milionu vozů. To je nárůst o 10,1 procenta oproti předchozímu roku. Skupina Volkswagen se naopak ve stejném roce musela smířit s poklesem prodeje o 4,5 procenta na 8,9 milionu vozů.
Toyotě klesl ve třetím finančním čtvrtletí vinou nedostatku čipů provozní zisk o 21 procent na 784,4 miliardy jenů (1,4 bilionu korun). Největší světová automobilka také snížila celoroční výhled výroby - do konce března vyrobí o 500 tisíc vozů méně. Celkem 8,5 milionu.
Devadesátá léta ani zdaleka nejde odbýt příběhy o prudkém nárůstu kriminality. Byl to přechod z časů, v nichž co nebylo výslovně dovoleno, bylo zakázáno do doby, kdy co není výslovně zakázáno, je dovoleno. Devadesátky. Éra, která dala světu nejednoho českého miliardáře
Leaders
Nedostatek náhradních dílů omezuje výrobu aut i letos
Firma v minulých měsících oznámila řadu pozastavení produkce kvůli nedostatku dílů, protože pandemie zasáhla dodavatelské řetězce. Výrobu ze stejného důvodu omezují i konkurenční automobilky Volkswagen, General Motors, Ford, Nissan, Daimler, BMW a Renault.
Svět se ocitá v horečce zájmu o nákup letních zájezdů, pro Čechy je hitem Turecko. Nahrává jim k tomu i silná koruna. Největší světová cestovka TUI hlásí mimořádný růst sháňky, jenž i o 20 procent předčí zájem z doby před pandemií.Propad liry odpálil zájem turistů o Turecko. Zamíří jich tam víc než před pandemií
Money
Za prvních devět měsíců finančního roku, tedy do konce prosince, se ale čistý zisk Toyoty ve srovnání se stejným obdobím loňského roku zvýšil o 57,8 procenta na 2,32 miliardy dolarů. Pro aktuální finanční rok, který se uzavře na konci března, společnost počítá s mírně slabšími tržbami 29,5 miliardy jenů místo dříve uváděných 30 miliard. I tak by to ale v meziročním srovnání byl nárůst 8,4 procenta.
Nejvíce nominací na prestižní filmové ceny Oscar – dvanáct – má Síla psa režisérky Jane Campionové od Netflixu. Sci-fi Duna režiséra Denise Villeneuva má deset nominací, West Side Story Stevena Spielberga a Belfast Kennetha Branagha po sedmi. Nominace v úterý zveřejnila americká Akademie filmového umění a věd. A z výsledků vyplývá, že letos má na Oscara za nejlepší film konečně velkou šanci i některá ze streamovacích platforem, které dosud tuto cenu nezískaly – stojí za polovinou nominovaných v této hlavní kategorii.Netflix a jeho Síla psa má nejvíce nominací na Oscara. Druhá je Duna
Enjoy
O v posledních měsících uvadající společnost Peloton projevily zájem hned tři giganty akciového trhu - Amazon, Apple a Nike, což cenné papíry fitness firmy nakoplo k růstu o desítky procent. I tak se ale obchodují pod cenou IPO a hluboce pod jejich maximem, píše agentura Reuters. Tržní hodnota firmy se za rok propadla z 52 miliard dolarů na necelých osm miliard.Upadající Peloton chtějí Apple, Nike i Amazon. K mání by mohl být už za osm miliard
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.