Automobilky řeší strategie, jak se poprat s Trumpovými cly

Japonský výrobce automobilů Nissan Motor zvažuje přesun části domácí výroby určené pro americký trh do Spojených států poté, co americký prezident Donald Trump uvalil 25procentní cla na dovoz automobilů do USA. Automobilka Jaguar Land Rover, kterou vlastní indická společnost Tata Motors, na měsíc pozastaví dodávky svých automobilů vyrobených v Británii do Spojených států, zatímco zváží, jak zmírnit náklady na americká cla. Píše o tom agentura Reuters.
SUV Rogue, klíčový model japonské automobilky Nissan Motor na americkém trhu, se nyní vyrábí ve městě Fukuoka v Japonsku a ve Spojených státech.
Ve čtvrtek Nissan oznámil, že po předchozích Trumpových oznámeních o clech nebude přijímat nové objednávky z USA na dvě SUV Infiniti vyráběná v Mexiku, což znamená drastické omezení provozu v tomto společném podniku.
Japonská automobilka nyní plánuje zachovat dvě směny výroby modelu Rogue ve svém závodě ve městě Smyrna v americkém státě Tennessee poté, co v lednu uvedla, že v dubnu jednu ze směn zruší.
Nissan v USA loni prodal přibližně 920 tisíc vozů, z čehož asi 16 procent tvořil vývoz z Japonska. Zvažovaný přesun výroby by tak mohl zasáhnout do podnikání místních dodavatelů.
Pokud se Jaguar Land Rover rozhodne pozastavit dodávky aut vyrobených v Británii do USA, umocní to obavy z dopadu cel na britský automobilový průmysl, který přímo zaměstnává 200 tisíc osob, píše Reuters.
Spojené státy jsou s téměř 20procentním podílem druhým největším dovozcem automobilů britské výroby po Evropské unii, ukazují data Britského svazu výrobců a prodejců aut SMMT.
Americké 25procentní clo na dovážená osobní a lehká užitková auta vstoupilo v platnost třetího dubna. Den předtím Trump oznámil cla na další zboží ze zemí celého světa, čímž narušil světový obchod.
Donald Trump dnešek překřtil na „den osvobození“. Nejspíš chystá další cla k sérii těch, která už svými exekutivními příkazy zavedl. Všechny mají za cíl narovnat údajně nespravedlivou obchodní politiku vůči USA a nakopnout domácí ekonomiku. Bude to fungovat? Z příkladu automobilového průmyslu je patrné, že mnohé americké firmy neskončí na straně vítězů, ale ve výčtu obětí.
Karel Pučelík: Trump likviduje svou toxickou „pomocí“ přední americké automobilky
Názory
Spojené státy začínají vybírat 25procentní clo na dovoz osobních a lehkých užitkových aut. Pro automobily vyrobené mimo Spojené státy platí od čtvrtečního rána pětadvacetiprocentní přirážka, což je tvrdá rána pro automobilový průmysl ve světě, napsala agentura AFP a dodala, že následovat budou i 25procentní cla na dovážené automobilové součástky a náhradní díly. A mezitím americký prezident Donald Trump oznámil zavedení mnoha dalších cel.
Rána pro globální automobilový průmysl. USA začínají vybírat clo na dovážená auta
Zprávy z firem
Cla, která se na dovoz automobilů do Spojených států chystá uvalit americký prezident Donald Trump, mohou nejvíce poškodit Slovensko. Píše o tom web CNBC. Slovensko je podle analýzy nizozemské banky ING spolu se Švédskem třetím největším vývozcem osobních automobilů do USA v Evropě.
Chřadnoucí Detroit Evropy. Přesně to udělají ze Slovenska Trumpova cla
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.