Autosalony Mercedes-Benz Praha kupují Francouzi. Cena je tajná

Pražský prodejce aut Mercedes-Benz mění majitele. Autosalony s pětimiliardovým obratem a ziskem převyšujícím čtvrt miliardy korun kupuje francouzská skupina RCM, která provozuje autosalony čtyř značek ve Francii, Belgii a Švýcarsku. Transakci posuzuje antimonopolní úřad.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) na svém webu oznámil, že posuzuje spojení autosalonů RCM Praha a Mercedes-Benz Praha.
„K navrhovanému spojení soutěžitelů dochází zejména v oblastech maloobchodního prodeje nových a ojetých osobních automobilů a lehkých užitkových vozidel, poskytování servisních služeb a maloobchodního prodeje náhradních dílů," uvedl úřad. Transakci posuzuje v takzvané zjednodušeném řízení a rozhodnutí vydá do 20 dnů.
Od Toyoty až po luxusní jachty
Francouzská skupina RCM kupuje pražskou firmu prostřednictvím české společnosti RCM Praha, která byla založena letos v červnu. Jejím jednatelem je CEO skupiny RCM Ronan Chabot. Skupina na svých stránkách uvádí, že je distributorem automobilových značek Toyota, Lexus, Porsche a Mercedes-Benz a výrobce jachet Bénéteau.
Ve Francii, Belgii, Švýcarsku a Anglii má 123 poboček, z nichž je 42 dealerstvími značky Mercedes-Benz pro osobní auta a dodávky, 35 značky Toyota, 18 dealerstvími nákladních aut značky Mercedes-Benz, pět značky Lexus a tři značky Porsche. Dalších 15 poboček se zaměřuje na jachty, vlastní také tři logistická centra. Uvádí, že zaměstnává 2500 lidí.
Pražský autorizovaný prodejce Mercedes Benz Praha je součástí automobilového koncernu stejné značky a podle obchodního rejstříku vznikl v roce 2016. Na svých stránkách uvádí, že v České republice působí od roku 1995. Firma má dvě pobočky, jednu v pražských Stodůkách a druhou na Chodově. Podle výroční zprávy za rok 2022 vykázala firma čistý obrat 5,4 miliardy korun a zisk po zdanění 261 milionů korun.
Problémy největší automobilky světa jsou vážnější, než si většina lidí umí představit. Kombinace změny trhu, inflace, proměn návyků spotřebitelů a neschopnost pružně reagovat může být pro Volkswagen smrtící koktejl, míní The Economist. Stávající automobilové jedničce tak dokonce může hrozit osud finského výrobce mobilních telefonů Nokia, který před lety nedokázal zachytit změnu a s tímto byznysem skončil. Jak velký problém by to znamenalo pro Německo?
Čeká Volkswagen osud Nokie? Pro Německo by to byla katastrofa. A vlastně i pro Česko
Zprávy z firem
Tesla se tlačí na indický trh. Postavit tam hodlá i gigafactory. Muska a jeho tým čeká další kolo jednání se zástupci tamní vlády. Indy si chce získat levným modelem v přepočtu za asi půl milionu korun.
Tesla chystá lidové elektrovozítko za půl milionu. Vyrábět ho hodlá v Indii
Zprávy z firem
Německo stále dramatičtěji zaostává za USA, varuje největší německá banka. Tím se i stupňuje jeho technologická závislost na Číně. A Německo je pro Česko největším obchodním partnerem, takže jeho podoba vztahů s Čínou bude do budoucna stále více ovlivňovat i výkon české ekonomiky a zaměstnanost v ČR, míní ekonom Lukáš Kovanda.
Evropa má problém. Německo, motor Evropy, ztrácí výkon a paktuje se s Čínou
Money
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.