Ázerbájdžánský SOCAR začne znovu zpracovávat ruskou ropu. Od Lukoilu si na to půjčil 1,5 miliardy dolarů
Ruská ropná společnost Lukoil půjčí ázerbájdžánské státní energetické společnosti SOCAR 1,5 miliardy dolarů (34,8 miliardy korun). Ta v rámci širší dohody začne znovu ve své rafinerii SOCAR Turkey Aegean Refinery (STAR) na tureckém území opět zpracovávat ruskou ropu, uvedla agentura Reuters. Zúčastněné strany se k věci nevyjádřily.
Dohoda poskytne společnosti Lukoil dalšího zákazníka v těsné blízkosti ruských přístavů. Většina evropských rafinerií přestala dovážet ruskou ropu kvůli sankcím EU po invazi Moskvy na Ukrajinu. Turecko sankce na Rusko neuvalilo a nadále ruskou ropu a plyn dováží.
Rafinerie STAR má kapacitu 200 tisíc barelů denně. Letos v létě musela omezit dovoz ruské ropy kvůli komplikacím vyplývajícím z mezinárodních finančních omezení obchodu s Moskvou. Na začátku letošního roku snížila rafinerie STAR dovoz uralské ropy a v srpnu a září nákupy zcela zastavila a nahradila ji kazašskou ropou, která má podobnou kvalitu a stále se nakládá z ruských přístavů. Vyplývá to z údajů společnosti London Stock Exchange Group (LSEG), která provozuje londýnskou burzu a poskytuje ekonomická data.
Energetický a průmyslový holding podnikatele Daniela Křetínského zahájil na jezeře Ostsee u německé Chotěbuzi výstavbu největší plovoucí solární elektrárny v Německu. Elektrárna bude mít výkon 29 megawattů, což umožní vyrábět elektřinu odpovídající roční spotřebě přibližně 8250 domácností. Systém plovoucích fotovoltaických elektráren chce skupina zprovoznit ve druhé polovině příštího roku.Už i Křetínský sází na zelenou energii. EPH postaví jednu z největších plovoucích solárních elektráren v Evropě
Zprávy z firem
Loni rafinerie nakupovala v průměru 100 tisíc barelů uralské ropy denně, ale letos zatím méně než 50 tisíc barelů denně, ukazují data společnosti LSEG. Lukoil zahájí dodávky uralské ropy od října, a to přibližně 100 tisíc barelů denně, uvedly zdroje.
Na Lukoil se od roku 2014 vztahují některé americké sankce vůči ruskému energetickému sektoru. Soukromý podnik se ale vyhnul přísnějším opatřením, s nimiž se po ruské invazi potýkají ostatní ruské energetické společnosti. Obchodní divize Lukoilu, společnost Litasco, stále dodává ropu do svých rafinerií v Bulharsku a Rumunsku. Kanceláře má v Dubaji a Ženevě.
SOCAR si v uplynulém desetiletí na vybudování rafinerie notně půjčoval. Zařízení bylo uvedeno do provozu v roce 2018. Od omezení dovozu ruské ropy se podle údajů LSEG spoléhá na kazašské, západoafrické a irácké druhy ropy.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.