Babišův Hartenberg koupil táborskou textilku

Investiční fond Hartenberg Holding ze svěřenských fondů expremiéra Andreje Babiše koupil táborskou textilní firmu Unuodesign. Ta vyrábí dětské oblečení a prodává látky. Fond získal majetkový podíl 70 procent. Vyplývá to z informací v obchodním rejstříku. Výši akvizice v něm firmy neuvedly.
Zbývající třicetiprocentní podíl zůstává zakladatelce firmy Petře Plemlové, která ve firmě zůstane další tři roky a pak podíl prodá. „Důvodem prodeje není, že by nám chybělo cash flow. Unuo má šanci stát se pěknou evropskou firmou, ale na to už potřebuje jinou maminku. Někdy je potřeba to dítě poslat na vysokou. Já jako (původně) učitelka z mateřské školy jsem ho dovedla na střední, ale že bych vyučovala vysokoškoláka, na to se necítím. Už je to jiný byznys,” řekla v lednu ČTK Plemlová.
Z Tábora do celé Evropy
Do tří let chce firma podle ní ztrojnásobit obrat, zároveň utlumí prodej látek. Nabídku rozšíří firma o dámské oblečení, víc se zaměří na prodej v zahraničí. Tržby loni stouply asi o deset procent, předloni byly 106 milionů Kč. Obrat byl loni 114 milionů Kč, letos ho chce firma zvednout o deset až 15 procent, uvedla dnes Plemlová v tiskové zprávě. Firma zaměstnává asi 100 lidí.
Hlavním záměrem investora je urychlit expanzi firmy do zahraničí (Německa) a podpořit ji v dalším růstu. „Společnost Unuodesign nás přesvědčila nejen silným příběhem, který se táhne celou historií firmy, ale zejména svojí unikátností produktu a dnes již stabilní a věrnou zákaznickou bází podpořenou vysokým povědomím spotřebitelů o značce Unuo,” uvedl v tiskové zprávě investiční ředitel Hartenberg Capital David Hort.
Předloni měla firma tržby 105,9 milionu korun, meziročně o 42 procent vyšší. Zisk před zdaněním předloni vzrostl o 111,5 procenta téměř na 25 milionů. Vyplývá to z účetní závěrky. Za loňský rok stouply tržby asi o deset procent, zisk před zdaněním byl kolem 27 milionů, řekla Plemlová. Firma, na jejímž obratu se v poměru zhruba 60:40 podílí dětské oblečení a látky, prodává přes internet.
Pro společnost Enterstore je koupě táborské textilky čtvrtou investici v e-commerce. Unuo se tak zařadí k Astratexu, jednomu z největších on-line prodejců spodního prádla v Evropě. Na něj v roce 2021 navázaly akvizice prodejce sportovního vybavení Sportega a zlínské Ovečkárny, specialisty na zboží z ovčí vlny a dalších přírodních materiálů. Společnosti ze skupiny Enterstore působí v 16 evropských zemích a zaměstnávají 500 lidí. „Pro rok 2023 očekáváme v Enterstore konsolidované tržby dvě a půl miliardy korun,” uvedl šéf Enterstore Karol Guláš.
Unuodesign chystá letos zdražování
Firma loni výrobky nezdražila. Kvůli zdražení surové bavlny začala nakupovat přízi přímo v tureckých přádelnách, díky tomu drží ceny. Letos zdraží nejvýš o deset procent. Víc chce nově prodávat v Itálii a Německu. Prodeje v cizině tvoří méně než pětinu tržeb. Vlajkové lodi jsou funkční oblečení a látky; bundy, kalhoty, hodně softshellové. Firma šije i kabáty, čepice nebo nákrčníky.
Ve firmě pracuje asi 40 švadlen, jejichž průměrný hrubý plat je s odměnami 23 tisíc až 26 tisíc korun. Firma zaměstnává 100 lidí. Mzdy zvedla o 1500 korun, loni ale poprvé nevyplatila vánoční odměny.
Unuodesign se v roce 2017 stala jihočeskou firmou roku, uspěla i v republikovém finále. Její majitelka Petra Plemlová začínala doma v obývacím pokoji, když po nemoci manžela musela sama uživit své čtyři děti.
Investiční holding Hartenberg ze svěřenských fondů bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) koupil kliniku na umělé oplodnění ve španělské Valencii. Informuje o tom server Seznam Zprávy. Hodnota akvizice není známá. Podle serveru půjde o stovky milionů korun.
Babišův fond koupil kliniku ve Španělsku. V merku jich má ještě dalších šest
Money
Investiční skupina Hartenberg Holding vykázala v roce 2021 konsolidovaný čistý zisk 130 milionů korun, což byl téměř šestinásobek zisku z roku 2020. Konsolidované tržby z prodeje zboží, výrobků a služeb se meziročně zvýšily o víc než 21 procent na 8,28 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Pro loňský rok očekávali jednatelé firmy další nárůst tržeb, čistého i provozního zisku. Hartenberg Holding spadá pod firmu SynBiol, jejíž akcie vložil Babiš v roce 2017 do svěřenského fondu.
Do portfolia investiční skupiny patří spolu s nemovitostmi a FutureLife také polský výrobce rýžových a kukuřičných chlebíčků Good Food Products, slovenský výrobce potravinových doplňků Pleuran a letecké opravny v Polsku, Slovinsku a Srbsku. Holding ovládá také internetového prodejce spodního prádla Astratex, síť květinářství Flamengo či e-shopy Ovečkárna.cz a Sportobchod.cz.
Investiční skupina Hartenberg Holding ze svěřenských fondů bývalého premiéra a prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO) v roce 2021 vykázala konsolidovaný čistý zisk 130 milionů korun, což byl téměř šestinásobek zisku z roku 2020. Konsolidované tržby z prodeje zboží, výrobků a služeb se meziročně zvýšily o víc než 21 procent na 8,28 miliardy korun. Vyplývá to z výroční zprávy zveřejněné ve Sbírce listin. Pro loňský rok očekávali jednatelé firmy další nárůst tržeb, čistého i provozního zisku.
Babišův fond předloni znásobil zisk na 130 milionů
Zprávy z firem
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.