Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Baterie k fotovoltaice: jak funguje ukládání nespotřebované elektřiny?

Baterie k fotovoltaice: jak funguje ukládání nespotřebované elektřiny?
iStock
Komerční spolupráce

Fotovoltaika je skvělým řešením pro ty, kdo chtějí snížit svou závislost na dodávkách elektřiny z distribuční sítě. Slunce je však nevyzpytatelné – zatímco přes den může panely zásobovat energií vrchovatě, večer se vytrácí a domácnosti se opět spoléhají na dodávky ze sítě.

Reklama

A právě zde přichází na scénu ukládání přebytečné elektřiny do baterií. Jak funguje tento systém, pro koho je vhodný a jak rychle se vrátí investice?

Proč ukládat přebytečnou elektřinu?

Fotovoltaické systémy produkují energii nejvíce během dne, kdy jsou domácnosti často prázdné a jejich spotřeba je minimální. Přebytečná energie tak putuje do sítě, kde je většinou prodávána za nižší cenu, než za jakou ji později nakupujete zpět. Uložení do baterie tento problém elegantně řeší tím, že uchovává přebytečnou elektřinu pro pozdější použití. Večer, kdy je spotřeba nejvyšší, nebo během méně slunečných dní, tak můžete čerpat energii z vlastní rezervy.

Baterie tak zvyšují soběstačnost domácnosti, snižují závislost na síti a chrání před výpadky proudu. Navíc umožňují efektivnější využití fotovoltaického systému, což znamená, že každý sluneční paprsek pracuje na maximum.

Česko, Slovensko a Rakousko vyzvaly Berlín ke zrušení poplatku za plyn

Česká republika, Slovensko a Rakousko vyzvaly Berlín, aby tento měsíc schválil novelu zákona, která zruší poplatek za tranzit plynu přes jeho území. Informovala o tom agentura Reuters. Odvolává se přitom na dokument, ke kterému získala přístup.

Přečíst článek

Reklama

Jaké jsou možnosti ukládání energie?

Moderní technologie nabízí několik typů bateriových systémů, které se liší kapacitou, technologií i cenou. Nejčastěji se používají lithium-iontové baterie, které jsou lehké, efektivní a mají dlouhou životnost. Alternativou jsou olověné akumulátory, které jsou levnější, ale těžší, méně výkonné a vhodné spíše pro specifické případy.

Kapacita baterie se vybírá podle velikosti fotovoltaického systému a potřeb domácnosti. Malé systémy mohou mít baterie s kapacitou kolem 5 kWh, které pokryjí základní večerní spotřebu. Větší instalace pro rodinné domy mohou zahrnovat kapacity 10–15 kWh, což umožňuje uchovávat dostatek energie i na několik dní.

Důležité je také zvolit vhodný systém řízení energie. Chytré řídicí jednotky sledují produkci fotovoltaiky, spotřebu domácnosti i stav baterie a automaticky rozhodují, kam elektřinu směrovat – zda ji uložit, spotřebovat, nebo případně poslat do sítě.

Komu se baterie vyplatí?

Investice do bateriového systému má smysl především pro ty, kdo chtějí maximalizovat využití vlastní solární energie. Největší přínos mají baterie pro domácnosti s vyšší spotřebou v odpoledních a večerních hodinách, kdy už fotovoltaika nevyrábí. Hodí se také do oblastí s častými výpadky elektřiny, kde mohou sloužit jako záložní zdroj.

Dalším důležitým faktorem je velikost fotovoltaického systému. Menší systémy produkují méně přebytků, takže baterie nemusí být tak potřebné. Naopak u větších instalací, které během dne generují významné množství energie, je ukládání do baterií klíčové.

Pro majitele firem a provozovatele průmyslových objektů mohou být baterie zajímavou cestou, jak optimalizovat náklady na elektřinu a chránit se před výpadky, které mohou narušit provoz.

Jaderná elektrárna Dukovany

Lukáš Kovanda: Případný pád jihokorejského prezidenta Jun Sok-jola ohrozí dostavbu Dukovan

Tuto sobotu jihokorejský parlament dost možná sesadí tamního prezidenta, Jun Sok-jola. Favoritem předčasných voleb by pak byl opoziční lídr I Če-mjong z Demokratické strany. Ten říká, že cena za stavbu dukovanských jaderných bloků je podseknutá a že stavba bude mít vícenáklady. Zřejmě nemalé. 

Přečíst článek

Kdy se investice vrátí?

Doba návratnosti investice do bateriového systému závisí na několika faktorech, jako je velikost instalace, cena baterie, úspory na elektřině a případné dotace. Typicky se pohybuje mezi 8–15 lety. S rostoucími cenami elektřiny se však návratnost může zkracovat.

Náklady na bateriový systém se pohybují od desítek tisíc korun pro menší kapacity až po statisíce pro větší instalace. Výhodou jsou dostupné dotační programy, které mohou pokrýt významnou část pořizovacích nákladů, a tím urychlit návratnost investice.

Technologie bateriových systémů se neustále zlepšují. Kapacity rostou, ceny klesají a nové možnosti, jako je využití baterií elektromobilů jako domácích úložišť, přinášejí další inovace. Výhledově lze očekávat, že baterie budou stále běžnější součástí domácností s fotovoltaikou.

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Reklama
Doporučujeme