Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Bílý dům se nachytal na hoax o Amazonu. E-shop prý chtěl uvádět výše cel u jednotlivých produktů

Šéf Amazonu Jeff Bezos
ČTK
Stanislav Šulc
sta

Donaldu Trumpovi dnes vypršelo příslovečných 100 dnů hájení. A vedle komentátorů, kteří pro amerického prezidenta zatím nemají příliš slov pochopení, se na výpad možná chystají i jeho dosavadní spojenci. Jedním z nich mohl být i Jeff Bezos, jehož Amazon údajně plánoval uvádět vedle cen jednotlivých položek také výši cla, které na ně uvaluje americká vláda. Bílý dům na to reagoval velmi ostře. Akorát že to nebyla pravda.

Jeff Bezos sice není klasickým stoupencem církve MAGA, nicméně patřil k viditelným miliardářům, kteří si zaplatili možnost zúčastnit se inaugurace amerického prezidenta. A tak se i o něm začalo říkat, že příslovečně políbil prsten. Jenomže podle Punchbowl News, které citovala řada vlivných médií, dostal tento vztah trhlinu a Amazon se údajně chystal udělat věc, která by Bílému domu rozhodně neudělaka radost. U jednotlivých položek údajně měl brzy začít vedle ceny uvádět také výši cel, které se na ceně výrazně podepisují.

Bílý dům na údajný plán Amazonu rychle zareagoval. Jeho mluvčí označila takovou možnost za „nepřátelský politický akt“. „Proč totéž Amazon neudělal, když Bidenova vláda zvýšila inflaci na nejvyšší úroveň za 40 let?“ ptá se mluvčí Bílého domu Karoline Leavitt.

Nicméně Amazon velmi rychle tyto spekulace vyvrátil. „Tým, který provozuje náš velmi levný obchod Amazon Haul, zvažoval myšlenku uvedení dovozních poplatků u některých produktů,“ uvedla společnost v prohlášení. „Týmy o nápadech diskutují neustále. Nikdy se o tom neuvažovalo pro hlavní stránky Amazonu a nic z toho nebylo realizováno na žádných vlastnostech Amazonu.“

Americký prezident Donald Trump

Dominik Rusinko: Kdy začnou Ameriku (reálně) bolet celní tarify?

Kotrmelce v americké obchodní politice se již několik týdnů propisují do dění na finančních trzích, první zhoršení přinesla i dubnová šetření podnikatelských a spotřebitelských nálad. Za jak dlouho se Trumpův šok, především oslabení obchodu mezi USA a Čínou, promítne v reálné ekonomice? 

Přečíst článek

Inflace je problém

Pro Donalda Trumpa se jeho vlastní cla nicméně mohou stát velkým problémem, i proto se i pouhý náznak toho, že by jejich vliv viděli američtí spotřebitelé černé na bílém, stává červeným hadrem pro americkou vládu. Řada e-shopů však již zvyšuje ceny, a to včetně populárních gigantů jako Temu či Shein, podle Bloombergu k navýšení cen přistupuje také Amazon.

Přitom právě inflace a nárůst cen byl jeden z předvolebních argumentů, které Donald Trump vytáhl v boji proti demokratickým kandidátům. Slíbil Američanům nízkou inflaci, ta se ale zatím nedostavuje. A cla mohou inflaci naopak navýšit, myslí si ekonomové. Na což Trump chce reagovat slibem snížení daní, aby na americké spotřebitele růst cen nedopadl tak drtivě, jak se již nyní začíná ukazovat.

Kanadský premiér Mark Carney

Karel Pučelík: Carneymu se podařil neuvěřitelný obrat. Liberálové vítězí v kanadských volbách

Zdá se, že liberální svět má nového lídra. Mark Carney a jeho Liberální strana dokázali vyhrát v předem prohraných parlamentních volbách. Nic na tom nezměnily ani hrozby a urážky ze strany Donalda Trumpa. Proč si Kanaďané zvolili právě jeho, ekonoma bez žádných zkušeností z volených funkcí?

Přečíst článek

Kamarádi kvůli raketám

Ještě před prohlášením Amazonu se američtí reportéři mluvčí Bílého domu dotazovali, zdali aktuální situace bude mít nějaký dopad na vztahy mezi prezidentem a zakladatelem Amazonu a jedním z nejbohatších lidí planety Jeffem Bezosem. Leavittová však odmítla spekulovat. „O jejich vztazích tady mluvit nebudu,“ uvedla prostě.

Připomeňme, že Bezos ve své společnosti Blue Origin v současnosti dokončuje testování velké rakety New Glenn, díky níž by se mohla Bezosova společnost stát reálným konkurentem SpaceX Elona Muska. Spekuluje se, že se Jeff Bezos stal podporovatelem Donalda Trumpa právě proto, aby Blue Origin získala lukrativní zakázky od NASA.

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme