Reklama

Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Biometan jako náhrada zemního plynu? První projekty procházejí praktickými zkouškami

Biometan jako náhrada zemního plynu?
LAMA ENERGY GROUP
Komerční spolupráce

Do roku 2030 má v České republice až deset procent spotřeby zemního plynu pokrýt biometan. Palivo pocházející z obnovitelných zdrojů má výborné technické vlastnosti, naráží však na úskalí, jak jej dostat do distribuční soustavy zemního plynu. S řešením přichází LAMA ENERGY GROUP, která se chce zapojit do dodávek tohoto obnovitelného zdroje energie. Na jižní Moravě pilotně vtlačila do sítě biometan vyrobený v bioplynové stanici v Herálci, vzdálené cca 150 kilometrů.

Reklama

V úterý 18. června se uskutečnil pilotní test vtláčení biometanu do plynárenské soustavy z nákladního automobilu s tlakovými lahvemi. Vtláčení proběhlo v těžebním středisku zemního plynu, provozovaném společností LAMA GAS & OIL, která na Břeclavsku těží ropu a zemní plyn.

Biometan byl vyroben v bioplynové stanici v Herálci na Vysočině, vlastněné skupinou SUR LIE, která je průkopníkem ve výrobě biometanu v České republice. „Jsme rádi, že můžeme napomoci vyzkoušet novou cestu dodávky biometanu k zákazníkům. Biometan je ekologické palivo, které navíc zvyšuje energetickou nezávislost České republiky,“ říká Ondřej Malinovský, energetický expert SUR LIE.

Bioplynka v Herálci se potýkala se stejným problémem, který bude řešit většina instalací pro upgrade bioplynu na biometan. A tím je obtížné, či nemožné připojení k distribuční soustavě plynu. A tak namísto vtáčení do plynárenské soustavy v místě výroby byl biometan dopraven speciálním nákladním automobilem s tlakovými lahvemi na těžební středisko. Zde byl za pomocí dalších technických zařízení vtlačen do distribuční soustavy zemního plynu. Technickou podporu zajistila společnost Adast Engineering.

Biometan, který vzniká zušlechtěním bioplynu, obsahuje více než 95 procent metanu a může zemní plyn úplně nahradit. Jde ovšem o plně obnovitelný zdroj energie, lze jej tudíž považovat za uhlíkově neutrální, tedy šetrný k životnímu prostředí. Navíc jde o zdroj energie, vyrobený na Českém venkově, a tak krom zvyšování energetické nezávislosti České republiky přispívá také k zachování práce v zemědělství.

Reklama

Test byl zaměřen na prověření technické proveditelnosti vtláčení, kontrolu objemu a kvality vtlačeného plynu. Smyslem celého projektu je zajistit možnost dodávek biometanu do české plynárenské soustavy pro bioplynové stanice, které nejsou na síť provozovanou společností GasNet potrubně napojeny. Biometan takto vtlačený do plynárenské soustavy bude následně využit pro zákazníky společnosti LAMA energy. „Biometan vyrobený v ČR z obnovitelných zdrojů umožní zákazníkům snižovat uhlíkovou stopu jak při využití v dopravě jako bio-CNG, tak při energetickém využití v plynových kotlích,“ uvedl Marek Tikal z LAMA energy.

Jak efektivně snížit výdaje na energie?

Jak snížit výdaje na energie? Pomůže produkt Garant od LAMA energy

LAMA energy je jedním z dodavatelů, který už téměř rok nabízí u elektřiny a zemního plynu měsíční tarify. Její produkt Garant měsíc pro zákazníky generuje, ve srovnání se standardními tarify, velmi zajímavé úspory. Za prvních šest měsíců roku 2024, kdy jsou ceny tohoto produktu známé, se drží hluboko pod cenami, které nabízejí dodavatelé ve smlouvách uzavřenými na dobu neurčitou i pod fixními tarify. Jak tedy efektivně snížit výdaje na energie?

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme