Airbus kraluje, oproti Boeingu loni dodal téměř dvojnásobek letounů
Americká společnost Boeing loni dodala 340 letadel, což je sice téměř dvojnásobek toho, co předloni, na svého evropského rivala Airbus to však nestačilo. Airbus loni svým zákazníkům dodal 611 strojů a obhájil tak prvenství už třetí rok v řadě.
Boeing uvedl, že loni objednávky vyskočily na nejvyšší úroveň od roku 2018, po němž propad prodejů způsobilo odstavení z provozu nejprodávanějšího modelu 737 Max a pandemie covidu-19.
Covidová pandemie přitáhla k privátním letům nové zákazníky. Často kvůli tomu, že pravidelné linky vůbec nelétaly tam, kam se klienti potřebovali dostat. „Klasické letecké linky byly paralyzované a my jsme vnímali, že kouzlo privátní přepravy začalo působit na nový okruh zákazníků,“ říká Richard Santus, generální ředitel Aeropartner. Společnosti doufají, že tito klienti jim zůstanou i po návratu do normálu. „Zatím pro nás pracují okolnosti. Ubylo spojů, které tito lidé potřebují a zdražily letenky,“ podotýká pilot. Že vzrostl zájem o soukromé létaní se projevilo i na trhu s bizjety. „Trh s použitými letadly je nyní úplně vybrán a na nová se čeká dva roky nebo déle,“ dodává Santus.Bohatí skoupili bizjety, na nové se čeká přes dva roky
Enjoy
Čistý počet objednávek, tedy po odečtení těch zrušených, za loňský rok činí 479 strojů. Další údaj ale jejich počet zvýšil na 535 objednávek. Dodání strojů totiž bylo původně nepravděpodobné, nyní je firma vnímá s větší jistotou. Mluvčí společnosti však uvedl, že některé z těchto objednávek byly zadány v dřívějších letech. U Airbusu je to 507 strojů.
Boeing získal velkou zakázku od společnosti Allegiant Air, která má v současné době flotilu výhradně Airbusů. Minulý měsíc to ale byl Airbus, kdo útočil na zákazníky Boeingu, když získal závazky na nové objednávky od Air France-KLM a australské společnosti Qantas.
Letadlo na vodíkový pohon přepravující 279 cestujících bez mezipřistání z Londýna do San Francisca stejnou rychlostí a pohodlím jako dnes, a to aniž by vyprodukovalo obláček CO2. Taková je představa britské výzkumné společnosti, kterou ukázala veřejnosti. Institut Aerospace Technology (ATI), v němž spolupracují britská vláda a soukromý sektor, zveřejnil i podobu nového letounu (na snímku).Británie představila koncept bezemisního tryskového letadla na vodík
Money
Aerolinky počítají s tím, že letecká doprava po pandemii poroste, vyvozuje z objednávek generální ředitel Airbusu Guillaume Faury. Ačkoli nejistota přetrvává, Airbus je na dobré cestě k tomu, že během letošního roku zvýší tempo výroby.
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.