Booking.com vyfasoval ve Španělsku rekordní pokutu. Zneužíval své dominance na trhu
Španělský antimonopolní úřad (CNMC) vyměřil nizozemské ubytovací platformě Booking.com za zneužití dominantního postavení na trhu dvě pokuty v celkovém objemu 413,2 milionu eur, tedy 10,5 miliardy korun. Úřad pokutoval platformu například za pravidla pro stanovování cen inzerovaných pokojů v hotelech a za další smluvní podmínky. Booking.com s rozhodnutím úřadu nesouhlasí a uvedl, že se proti němu odvolá.
Mluvčí španělského antimnopolního úřadu řekla, že jde o nejvyšší pokutu, jakou kdy CNMC vyměřil. Platforma podle něj zneužívala svého dominantního postavení na trhu od roku 2019. Úřad poukazuje na to, že rezervace skrze stránky Booking.com tvořily ve sledovaném období 70 až 90 procent hotelového trhu ve Španělsku. To je jednou z hlavních turistických destinací v Evropě. Úřad začal jednat po oznámení, které v roce 2021 podaly hotelové asociace.
CNMC dal platformě sankce za některá ustanovení ve smlouvách, která podle úřadu představují zneužití dominantního postavení či omezení konkurence. „Nerovné obchodní podmínky znemožňovaly hotelům nabízet své pokoje na svých vlastních stránkách za nižší ceny (než na Booking.com), zatímco Booking.com si vymezil možnost snižovat ceny pokojů inzerovaných hotelem," uvedl antimonopolní úřad. Upozornil také, že eventuální právní spory se subjekty ve Španělsku podle smluvních podmínek měly řešit soudy v Nizozemsku.
Ubytovací platformy typu Airbnb s příchodem léta znovu dokazují, že cestovatelům o komfort zas tolik nejde. Je to cena, co rozhoduje.Dalibor Martínek: Airbnb znovu válcuje trh. Přestože by ho řada měst, včetně Prahy, nejraději zadupala
Názory
Booking.com se musí polepšit
Úřad rovněž viděl porušení pravidel pro ochranu fungování volného trhu v některých podmínkách prémiových programů pro ubytovací zařízení. Konkurenci se Booking.com snažil podle CNMC potlačit i tím, že vázal pořadí zobrazení nabídek na podíl rezervací uskutečněných skrze tuto platformu. „To pobízí hotely, aby koncentrovaly své nabídky výlučně na Booking.com," uvedl úřad.
Platforma uvedla, že s dnešním rozhodnutím úřadu zásadně nesouhlasí, a proto se odvolá. Booking.com už dříve uvedl, že se na něj vztahuje nařízení Evropské unie o digitálních trzích (DMA), které začalo platit v březnu, a tudíž CNMC nemá právo mu vyměřovat sankce. „Booking.com působí ve vysoce konkurenčním prostředí," uvedla platforma a dodala, že rozsáhlý výběr mají jak spotřebitelé, tak i firmy.
Antimonopolní úřad platformě vedle pokut rovněž nařídil soubor opatření k nápravě, aby zmizely pokřivené tržní podmínky. Proti rozhodnutí se lze odvolat do dvou měsíců.
Vláda schválila novelu cestovního ruchu, zpřísňující podmínky poskytování ubytování přes Airbnb, Booking a další platformy, které jsou prostředníkem mezi ubytovaným a poskytovatelem noclehu. Airbnb a další budou pod větší kontrolou. Státu a obcím to má přinést navíc téměř miliardu
Zprávy z firem
Čínská ByteDance neuspěla u soudu EU. Majitel TikToku je příliš silný a vlivný na to, aby se na něj nevztahovala přísnější pravidla pro technologické giganty, takzvané gatekeepery. Majitel TikToku je moc vlivný, musí dodržovat přísnější pravidla, rozhodl evropský soud
Zprávy z firem
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.