Reklama

Vyberte si z našich newsletterů

Přihlásit odběr

Brazilský výrobce letadel Embraer postaví u Sao Paula závod na létající taxi

Brazilský výrobce letadel Embraer postaví u Sao Paula závod na létající taxi
Profimedia
 ČTK

Brazilský výrobce letadel Embraer postaví poblíž Sao Paula továrnu, v níž bude vyrábět elektrické létající taxi. Na trh by chtěl tyto stroje s vertikálním vzletem a přistáním (eVTOL) uvést v roce 2026. Stroje bude vyrábět divize Eve, připomínat budou malý vrtulník, do něhož se vejde šest pasažérů.

Reklama

Cena jednoho letu by se měla pohybovat od 50 do 100 dolarů, tedy zhruba 1075 až 2150 korun, na osobu. Společnost Eve uvedla, že má objednávky téměř na 3000 kusů těchto létajících taxi.

Stroje s vertikálním vzletem a přistáním nepotřebují letištní dráhu, ale budou schopny překonávat dlouhé vzdálenosti podobně jako tradiční letadla. Elektrické motory by ve srovnání s běžnými letouny měly snížit hluk a znečištění .

Boeing se do budoucna dívá s větším optimismem i díky vyšší poptávce po menších letadlech

Americký výrobce letadel Boeing mírně zvýšil odhad dodávek nových letadel na příštích 20 let. Důvodem je vysoká poptávka na trhu s letadly s jednou uličkou, o která mají zájem nízkonákladové aerolinky.

Přečíst článek

Pro začátek s pilotem

Očekává se, že létající taxi pomohou snížit dopravní zácpy v přeplněných městech. Považují se také za alternativu pro přepravu nákladu. První lety budou mít pilota, Embraer ale chystá samořízené taxi.

Reklama

Továrna bude stát ve městě Taubaté zhruba 140 kilometrů severovýchodně od Sao Paula, které je ekonomickým centrem Brazílie. Stroje podobné dronům se budou zpočátku využívat ve vozových parcích taxislužeb, uvedla agentura AFP.

Letadlo většinou řídí autopilot, ale bez lidské kontroly se zatím neobejde.

Airbus vyvíjí systém, který by mohl nahradit drahé piloty. A zlevnit letenky

Evropský letecký výrobce Airbus testuje autopilota, který nejenomže udrží letadlo ve vzduchu, ale v případě potřeby, například když piloti nejsou z nějakého důvodu schopni akce, sám vybere nejvhodnější blízké letiště, přistane na něm a doroluje k terminálu.

Přečíst článek

PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.

Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.

Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly. 

Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.

O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.

Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.

Reklama

Související

Reklama
Reklama
Doporučujeme