Britové zřejmě dostanou více volna. Tamní vláda chce zavést čtyřdenní pracovní týden
Britská vláda chystá nová pravidla pracovního trhu, která mají umožnit zaměstnancům pracovat pouze čtyři dny v týdnu, pokud si během nich stihnou odpracovat stejný počet hodin jako za pět dní. Vládní úřady tvrdí, že nechtějí zaměstnavatelům tuto praxi nařizovat, ale motivovat je jejím prostřednictvím ke zvýšení efektivity práce zaměstnanců, píší britská média.
List The Guardian citoval činitele několika ministerstev, podle nichž se v současností rodí strategie, která má přinést účinnější využívání pracovního času a dát lidem možnost využívat tři volné dny týdně.
„Třeba když budete místo osm hodin pět dní v týdnu pracovat deset hodin čtyři dny, uděláte stejné množství práce, ale uděláte ji způsobem, díky němuž budete své děti muset méně svěřovat pečovatelům, budete mít víc času na rodinu a na jiné věci,“ řekla rozhlasové stanici LBC Radio náměstkyně ministryně školství pro pracovní dovednosti Jacqueline Smithová.
Zveřejnění plánu v Británii okamžitě rozpoutalo debatu o tom, zda budou mít všichni zaměstnavatelé povinnost umožnit lidem pracovat jen čtyři dny. Vládní úřady tvrdí, že zaměstnanci dostanou možnost o čtyřdenní týden požádat, firmy však budou moci k žádostem přistupovat individuálně a s přihlédnutím k oboru. U některých profesí jako jsou například učitelé novinku podle Smithové zavést nepůjde.
Vláda chce konkrétní podobu pravidel představit do 100 dní, během nichž hodlá plán konzultovat se zástupci zaměstnavatelů, odborů či nevládních organizací.
Zastánci zkrácení pracovní doby návrh vítají, mohl by ale podle nich zajít dále. „Je to vítaný krok...Nicméně zaměstnancům pouze umožní více koncentrovat jejich pracovní hodiny, místo aby je redukoval. Právě jejich zkrácení je ale podle nás klíčem ke zlepšení rovnováhy mezi prací a životem a k udržení produktivity práce,“ citoval The Guardian ředitele organizace 4 Day Week Joea Rylea.
Překvapivý výsledek nedělních voleb ve Francii vyvolal ve světě úlevu, ale riskantní hra prezidenta Emmanuela Macrona oslabila jeho i Evropu, píše v komentáři pro deník The Guardian britský historik Timothy Garton Ash.Britský historik: Francie míří k chaosu, novým majákem stability je Velká Británie
Politika
Silnou ekonomiku tvoří geograficky rovnoměrné rozvrstvení investic, nestačí ekonomickou aktivitu soustředit jen do největšího města. Příkladem je Velká Británie, která sice má velmi úspěšný Londýn, ale pokulhávající regionální metropole. Na statistikách je to znát, zaostává za USA i evropskými rivaly.Chcete silnou ekonomiku? Nezapomínejte regionální metropole
Money
PODZIMNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Jak se udržet v kondici a vytvářet dlouhodobou hodnotu? Snaha udržovat se v souladu s nároky doby je hlavní téma aktuálního magazínu Newstream CLUB, který nyní vychází, s podtitulem VYJEDNEJTE SI SVŮJ ŽIVOT.
Proč se vyjednávání stává jednou z hlavních dovedností pro budoucí úspěch, vysvětlí přední český vyjednavač a titulkový muž Radim Pařík.
Na otázku ‚Jak zůstat relevantní i v dalších letech?‘ odpovídají i další osobnosti byznysu, showbyznysu, ale také medicíny. Například vyhlášená pohybová lékařka Karolína Velebová, která se stará o řadu vrcholových sportovců včetně olympioniků. Dědička kávového impéria Christina Meinl ukazuje na historii legendární firmy, jak důležité bylo pro její přežití a dlouhodobý úspěch ochota radikálně se změnit a začít znovu téměř od nuly.
Partner Penta Investments Václav Jirků popisuje, jak důležitou roli bude hrát soukromý sektor ve zdravotní péči a sociálních službách.
O duševním zdraví, wellbeingu a o tom, jak jich dosahovat pomocí moderních technologií, hovoří Jiří Diblík, spolutvůrcem globálně úspěšné wellbeingové a mental health aplikace VOS Health.
Páté vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v prosinci.