Britská BP zvýší dividendu o deset procent. Akcie firmy rostou

Ceny ropy i zemního plynu se drží vysoko, stejně jako marže rafinérských společností. Ty díky tomu dosahují skutečně tučných zisků. Extrémně se tak daří také britské BP, která reportovala výsledky za druhé čtvrtletí. Dividendu zvedne o deset procent, což je výrazně víc, než čekali analytici.
Britská energetická společnost BP vykázala za druhé čtvrtletí čistý zisk 8,45 miliardy dolarů (203,5 miliardy korun). Je to nejvyšší hodnota za posledních 14 let a druhá nejvyšší v historii firmy. V loňském druhém kvartálu měla firma zisk 2,8 miliardy dolarů.
Díky rafinérským maržím a „výjimečným” výsledkům obchodování s ropou firma oznámila, že zvýšila dividendu a odkup akcií. Minulý týden obdobně vykázaly rekordní zisky konkurenční firmy Exxon Mobil, Shell a Chevron.
Americké ropné společnosti ExxonMobil a Chevron vykázaly díky růstu cen energií ve druhém čtvrtletí rekordní čisté zisky. Chevron zisk meziročně více než ztrojnásobil na 11,6 miliardy dolarů (téměř 279 miliard korun), zisk Exxonu pak činí 17,9 miliardy (dolarů 430 miliard korun) a meziročně se téměř zečtyřnásobil.
Ropné společnosti si mnou ruce. Energetická krize jim přihrála rekordní zisky
Zprávy z firem
Letošní první čtvrtletí firma uzavřela se ziskem 6,25 miliardy dolarů. Analytici dotazovaní agenturou Reuters odhadovali, že v letošním druhém kvartálu dosáhne čistý zisk BP 6,8 miliardy dolarů.
Společnost zvýšila dividendu o deset procent na 6,006 centu za akcii. Analytici čekali zvýšení o čtyři procenta. BP v důsledku pandemie snížila v červenci 2020 poprvé po deseti letech dividendu o polovinu na 5,25 centů. Od té doby slíbila, že ji bude zvyšovat o čtyři procenta ročně.
Německo má tři měsíce na to, aby se zachránilo před zimní plynovou krizí. Vláda Olafa Scholze reagovala pomalu, když Rusko omezilo dodávky plynu. Nyní města omezují osvětlení a teplou vodu ve snaze odvrátit katastrofu. A to je jen začátek krize, která zachvátí celou Evropu, napsala agentura Bloomberg. Zejména Česko je na německé ekonomice bytostně závislé.
Bloomberg: Německo má jen málo času odvrátit nedostatek energie na zimu. Přijde krize a příděly
Money
BP dále zvýšila plán zpětného odkupu akcií pro aktuální čtvrtletí na 3,5 miliardy dolarů. V prvním pololetí na zpětný odkup akcií vydala 4,1 miliardy dolarů. Energetický podnik předpokládá, že ceny ropy a zemního plynu i rafinérské marže zůstanou ve třetím čtvrtletí „zvýšené”. Hodlá se držet svého cíle a použít 60 procent přebytečné hotovosti na zpětný odkup akcií.
Akcie společnosti si v úterý dopoledne na londýnské burze připisují kolem čtyř procent.
Maďarsko se potýká s hrozbou nedostatku paliv. Do značné míry za něj může jeho vlastní opatření v podobě zastropování cen pohonných hmot. Zužuje proto okruh vozidel, jejichž řidiči mohou pořizovat pohonné hmoty za zastropovanou cenu. A také uvolní 24 procent svých ropných rezerv.
Maďarsko doplácí na zastropování cen paliv. Musí sáhnout do ropných rezerv
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.