Po Rusku se britská HSBC stáhne taky z Kanady. Obří obchod můžou ještě stopnout regulátoři

Britská banka HSBC oznámila, že prodává své aktivity v Kanadě tamní Royal Bank of Canada (RBC) za 13,5 miliardy kanadských dolarů (234 miliard korun). Pokud bude transakce dokončena, bude to první velká bankovní fúze v Kanadě za posledních deset let.
HSBC se kdysi označovala za světovou lokální banku a vybudovala si rozsáhlou globální síť drobných bankovních služeb. V posledních letech však tyto aktivity omezuje s cílem zlepšit svoji ziskovost. Prodej kanadských aktivit urychlil tlak největšího akcionáře Ping An Insurance Group, který na HSBC naléhá, aby oddělila své aktivity v Asii.
Britská banka HSBC prodá své aktivity v Rusku místní bance Expobank, která podniká i v České republice. Dohodu podepsala těsně předtím, než Moskva oznámila záměr takové transakce blokovat jako odvetu za sankce uvalené Západem na její bankovní domy. Největší britská banka to uvedla v e-mailu agentuře Reuters.
HSBC končí v Rusku. Za minutu dvanáct stihla prodat tamní aktivity Expobank
Money
RBC akvizicí získá 130 poboček a 780 tisíc zákazníků a upevní si vedoucí pozici na jenom z nejvíce koncentrovaných bankovních trhů na světě. Zhruba šest největších bank v Kanadě kontroluje zhruba 80 procent nesplácených úvěrů. Analytici varují, že dohoda přitáhne pozornost antimonopolního úřadu a je otázkou, jak schválení dopadne. Je možné, že RBC bude muset učinit nějaké ústupky.
HSBC očekává z transakce zisk před zdaněním ve výši 5,7 miliardy dolarů (134,2 miliardy korun). Část tohoto zisku by mohla, jak uvedla, po uzavření vrátit akcionářům prostřednictvím mimořádné dividendy nebo zpětného odkupu akcií na počátku roku 2024, napsala agentura Reuters.
V České republice je široké povědomí o udržitelnosti, míní šéf tuzemské pobočky banky HSBC Richard Keery. Ta se podílela například na dvou emisích zelených dluhopisů pro jednu realitní společnost, každou v objemu 750 milionu eur. „Zájem na trhu o tento typ finančního instrumentu je obecně velice silný. Na českém trhu je poměrně hodně volných peněz a naši klienti hledají možnosti, jak diverzifikovat své investice. Nákup zelených dluhopisů je pro ně významná příležitost,“ říká Keery.
Šéf české HSBC Richard Keery: Přejít na ESG je povinnost naší generace
Leaders
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.