Nový magazín právě vychází!

Objednávejte zde

Britská ocel dostane šanci. Parlament schválil částečné ovládnutí hutí British Steel

Britské ocelářství je v úpadku
Profimedia.cz
Michal Nosek
nos

Britský parlament přerušil velikonoční přestávku kvůli mimořádné debatě o převzetí kontroly nad ocelárnou British Steel od jejích čínských vlastníků, protože labouristická vláda premiéra Keira Starmera bojuje za zachování posledního britského výrobce oceli.

Zákonodárci diskutovali a schválili o opatřeních na ochranu vysokých pecí v Scunthorpe v severní Anglii. Tento krok sice neznamená úplné znárodnění  ocelárny, kterou vlastní čínská Jingye Group, ale poskytl ministrům pravomoc řídit zaměstnance společnosti a nakupovat suroviny, aby podnik udrželi v provozu. Financování ocelářského průmyslu zajistí vládní fond v celkové výši 3,3 miliardy dolarů.

"Návrh zákona poskytuje vládě pravomoc řídit ocelářské společnosti v Anglii, kterou použijeme k ochraně lokality Scunthorpe," uvedla kancelář premiéra s tím, že umožňuje vládě Británie zachovat kapacity a zajistit bezpečnost práce.

Nouzová legislativa byla přijata v sobotu v dolní sněmovně, aniž by bylo nutné sčítat hlasy. Nyní se návrh přesouvá do Sněmovny lordů – která se tradičně považuje spíše za pozměňovací než blokovací komoru –proto se pravděpodobně do noci ze soboty na neděli  stane zákonem.Zákon dá ministrovi Jonathanu Reynoldsovi rozsáhlé mažerské pravomoci k řízení zaměstnanců a výroby v British Steel.

Jednáníí přišlo poté, co rozhovory mezi ministry a Jingye Group tento týden nedospěly k usnesení, takže pecím v Scunthorpe hrozí, že definitivně vyhasnou. Británie, kolébka průmyslové revoluce, by tak zůstalo jediným národem Skupiny sedmi bez primárních ocelářských operací.

Britský ocelářský průmysl se potýkal s problémy ještě před oznámením cel amerického prezidenta Donalda Trumpa , pece v Port Talbot ve Walesu byly loni uzavřeny. Uzavření britských operací British Steel by ohrozilo tisíce pracovních míst ve Scunthorpe a Teesside, rovněž v severní Anglii. Společnost celkem zaměstnává kolem 3500 lidí.

Liberty Ostrava připravuje k prodeji 200 uměleckých děl

Liberty Ostrava se zbavuje uměleckých děl. K prodeji je i busta Gottwalda

Zkrachovalá huť Liberty Ostrava připravuje k prodeji na 200 uměleckých děl. Převažují mezi nimi obrazy, některé v hodnotě i desítek tisíc korun, nejdražším nabízeným dílem bude ale busta komunistického prezidenta Klementa Gottwalda, jež byla i s podstavcem oceněna na 189 tisíc korun. Zájemci si díla mohou od pondělí do počátku května prohlédnout v hotelovém domě Kovák u ředitelství podniku, uvedla ředitelka firmy pro komunikaci a vnější vztahy Kateřina Zajíčková.

Přečíst článek

JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ

Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.

Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?

Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.

Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.

A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.

Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.

Na další číslo se můžete těšit již v červnu.

Související

Doporučujeme