Britská zbrojovka BAE koupí za miliardy dolarů amerického výrobce vojenské techniky

Největší britská zbrojovka BAE Systems se dohodla, že zaplatí zhruba 5,55 miliardy dolarů (123 miliard korun) za převzetí americké společnosti Ball Aerospace, která je divizí firmy Ball. Společnost Ball Aerospace podle agentury DPA podniká například v oblasti elektroniky pro stíhačky, válečné lodě a raketové systémy.
Společnost Ball, která je největším světovým dodavatelem pivních plechovek, uvedla, že peníze získané prodejem divize použije mimo jiné na snížení dluhu. Dohodu o převzetí ještě musí schválit regulační orgány. Firmy předpokládají, že transakci dokončí v první polovině příštího roku.
Společnost BAE Systems nyní podobně jako další zbrojovky těží z růstu vojenských výdajů, za kterým stojí mimo jiné válka na Ukrajině. Firma tento měsíc zlepšila celoroční výhled s tím, že zakázky na vojenská zařízení se v důsledku celosvětové geopolitické nejistoty vyšplhaly na rekordní úroveň.
„Zřídkakdy se stává, že je k dispozici podnik takovéto kvality a velikosti, který má silné růstové vyhlídky a zapadá do naší strategie," uvedl šéf BAE Charles Woodburn k převzetí firmy Ball Aerospace. Ta má přes 5200 zaměstnanců, její tržby v loňském roce činily zhruba dvě miliardy dolarů.
Spojené státy daly zelenou prodeji protiraketového systému Arrow 3 do Německa za 3,5 miliardy dolarů (skoro 80 miliard korun), uvedlo podle agentury Reuters izraelské ministerstvo obrany. Informovalo, že půjde o největší obranný obchod v izraelských dějinách.
Největší obranný obchod v izraelských dějinách. Do Německa poputuje protivzdušný systém Arrow 3
Money
Čínský prezident Si Ťin-pching v projevu zveřejněném tento týden vyzval zemi k trpělivosti v době, kdy se vládní komunistická strana snaží zvrátit zpomalování hospodářského růstu. Uvedl rovněž, že západní země se potýkají s čím dál většími problémy kvůli svému materialismu a „duchovní chudobě".
Čínská ekonomika neroste. Prezident Si v projevu uklidňoval lid, vyzýval k budování socialismu a rýpl si do Západu
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.