Britský ropný gigant BP má kvůli odchodu z Ruska rekordní čtvrtletní ztrátu

Britský energetický gigant BP v prvním čtvrtletí vykázal rekordní ztrátu 20,4 miliardy dolarů (asi 480 miliard korun) po zisku 4,7 miliardy dolarů před rokem. Firma uvedla, že zaúčtovala rozsáhlé odpisy související s odchodem z Ruska. Zisk bez zahrnutí mimořádných položek ale prudce vzrostl, a to na 6,2 miliardy z 2,6 miliardy dolarů před rokem. Dosáhl tak maxima od roku 2008 a výrazně překonal očekávání analytiků, kteří jej podle společnosti Refinitiv odhadovali na 4,5 miliardy dolarů.
Akcie podniku v reakci na výsledkovou zprávu posilovaly, krátce po poledni přidávaly více než dvě procenta. Od začátku letošního roku tak jejich cena vzrostla už o více než 20 procent.
Celkové tržby firma v prvním čtvrtletí meziročně zvýšila o více než 40 procent na 51,2 miliardy dolarů, za jejich růstem stály vyšší ceny ropy a zemního plynu. Podnik ale vykázal mimořádné náklady 25,5 miliardy dolarů v souvislosti s opuštěním aktivit v Rusku.
„Naše únorové rozhodnutí zbavit se podílu v ruské ropné společnosti Rosněfť vedlo k výrazným nepeněžním nákladům,“ uvedl šéf podniku Bernard Looney. „Naše strategie se tím ale nezměnila,“ dodal.
Již tuto středu večer středoevropského času vystoupí šéf americké centrální banky Jerome Powell a oznámí, jaká opatření nachystal Fed v boji proti dramaticky rostoucí inflaci. Očekává se, že základní sazba půjde nahoru o 0,5 procenta v květnu a o další půlprocento v červnu. Tím se výrazně rozevřou nůžky mezi americkými úroky a evropskými. A to bude velký problém pro ECB a její šéfku Christine Lagardeovou.
Fed rozpoutá úrokovou bitvu, kterou odnese zejména Itálie. A nejspíš i Češi
Money
Společnost BP krátce po začátku ruské invaze na Ukrajinu oznámila, že se zbaví svého pětinového podílu v největší ruské ropné firmě Rosněfť. Rozhodla se také ukončit obchodování s ruskou ropou. „Rozhodnutí opustit Rusko jsme učinili během 96 hodin od začátku invaze a dnes vidíme finanční důsledky tohoto rozhodnutí,“ upozornil Looney.
Firma rovněž oznámila, že hodlá do konce roku 2030 investovat 18 miliard liber (zhruba 530 miliard korun) do britského energetického systému. Britský ministr financí Rishi Sunak minulý týden upozornil, že uvažuje o dodatečném zdanění ropného a plynárenského sektoru v případě, že toto odvětví nebude dostatečně investovat své zisky do zabezpečení domácích dodávek energie.
Česká republika může mít problém s úplným zajištěním dodávek nahrazujících ruskou ropu. O embargu na ni v těchto dnech jednají státy EU. Pokud by došlo na plné embargo ze strany EU, Česko by se muselo obejít bez dodávek ruské ropy. Ta představuje zhruba polovinu veškeré ropy dovážené do ČR.
Lukáš Kovanda: Česku hrozí, že ruskou ropu nenahradí hned. Náhradní ropovod nemá dost kapacity
Názory
Povinné přimíchávání biosložky do motorové nafty a benzinu zřejmě od letošního července skončí. Omezí se i okruh vozidel, za která se musí platit silniční daň. Zaměstnanci, kteří můžou k soukromým účelům využívat služební nízkoemisní vozidla, například elektromobily, by se měli dočkat daňového zvýhodnění. Počítá s tím vládní předloha, kterou ve středu ve zrychleném režimu v prvním čtení schválila sněmovna.
Česko končí s biosložkou v palivech, rozhodla sněmovna
Politika
JARNÍ NEWSTREAM CLUB PRÁVĚ VYCHÁZÍ
Porazit všechny a stát se jedničkou. Na českém trhu se to podařilo spoustě hráčům. Co když se ale pokusí prosadit na evropském, asijském, americkém, nebo dokonce globálním trhu? Pak začínají podnikatelé i firmy narážet na celou řadu problémů. Přesto řada z nich uspěla.
Zakladatel Lasvitu Leon Jakimič, zakladatel Unicorn Attacks Vít Šubert, majitel Mattoni 1873 Alessandro Pasquale či zakladatel a CEO globální platformy FTMO Otakar Šuffner. To je část hvězd jarního vydání magazínu Newstream CLUB, jehož hlavním tématem je GLOBÁLNÍ ÚSPĚCH. Jak ho dosáhnout z Česka? A lze se prosadit na celosvětovém kolbišti v éře, kdy druhé místo téměř vždy znamená prohru?
Magazín se dále věnuje velkým finančním skupinám, které svět dobývají investicemi. Zvláštní kapitolou pak je Německo, které pro tuzemské podnikatele i finančníky velmi často představuje první velkou zkoušku nebo příslovečnou bránu do světa. A platí to i ve chvíli, kdy se německá ekonomika potýká s celou řadou strukturálních problémů.
Podíváme se na největší investice, které čeští hráči v posledních letech učinili a které představují historicky největší akvizice českého kapitálu v zahraničí.
A hudební promotér David Gaydečka čtenáře pozve do tajemného Doupěte, které je úplně novým typem hudebního klubu, v němž vystupují hvězdy, které zná celý svět.
Sedmé vydání čtvrtletníku Newstream CLUB je v prodeji na stáncích i v online distribuci Send, kde je možné titul také předplatit. Digitální verzi magazínu lze zakoupit přímo na webu newstream.cz.
Na další číslo se můžete těšit již v červnu.